Polat: 'Devlet işe karışmazsa dönüşüm yapılabilir değil'

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, kentsel dönüşümde karşılaşılan sorunların Devletin müdahalesi olmadığı takdirde çözümlenemeyeceğini söyledi.

Polat: 'Devlet işe karışmazsa dönüşüm yapılabilir değil'

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, kentsel dönüşüm hamlesinin ancak Devlet müdahalesiyle sürdürülebilir olduğunu söyledi. Bloomberg televizyonuna konut olan Polat, uygulamada ortaya çıkan problemlerin yalnızca Hükümet'in girişimleriyle aşılabileceğini vurgulayarak: "Devletin mutlaka devreye girmesi gerekiyor. Aksi takdirde dönüşüm yapılabilir değil..." dedi. 

Kentsel dönüşümün şartı: Ya Devlet, ya yürümez

Adnan Polat, kentsel dönüşüm yasası çıktığında kanun koyucuların düşünebildikleri tüm şeyleri düşünüp karar bağladığını, ancak fiili süreçte karşılaşılan sorunların yasal düzenlemelerde ele alınamayacak denli "akla gelmeyecek" şeyler olduğunu belirterek: "Örneğin Piyalepaşa projesinde 30 santimetre karelik bir alan için 20 kişinin geldiğini gördük. Almanya'dan bile gelen oldu. Bu bölümün her tarafı para olsu, 20 kişiye nasıl bölünecek?  Kentsel dönüşümü yalnızca özel sektörle yapmak mümkün değil. Devletin günün birinde devreye mutlaka girmesi gerekiyor. Aksi takdirde dönüşüm sürdürülebilir değil..." dedi. Adnan Polat, süreç içinde karşılaşılan sorunlarla ilgili olarak da ilgili bakanlıklara bilgi verdiklerini, onların da yönetmelik değişiklikleriyle süreci kolaylaştırmaya çalıştığına dikkat çekti.

Fırtına da bile yıkılabilir binalar 

Açıklamasında İstanbul'un yarısının yıkımının gerektiğini, konutların fırtına da bile yıkılabilir niteliğe sahip olduğunu da dile getiren Polat: "Baktığınız vakit işgalcilere hak sahibi diyoruz. Onların isteklerini karışlamak mümkün değil. İnanılmaz şeyler talep ediyolar. Devletin burada ağırlığını koyarak hak sahibini ve yatırımcıyı tatmin etmeli. Devlet bu işin içinde olmalı.." dedi.

Konut fiyatlarını "inşaat maliyetleri" değil, arsa fiyatları yukarı çekiyor

Adnan Polat, İstanbul'da fiyatların hale yüksek olduğu yönündeki bir soru üzerine de: "Gayrimenkul fiyatlarını belirleyen arsanın fiyatı ve bu bedeller İstanbul'da çok yüksek. Böyle olunca da satış fiyatlarının çok etkilendiğini görüyoruz. İnşaat maliyetleri bu açıdan belirleyici değil. Bence fiyatlar çok yüksek değil, oldukça bir düşük dönemdeyiz. Elbette kent merkezinde ve arzu edilen gayrimenkullerde fiyatlar, kentin dışında olanlara kıyasla daha fazla. Bunun nedeni ise kent merkezlerinde arsa sıkıntısının çok fazla olmasıdır. Fiyatlar bu yüzden yüksek geliyor..." dedi. 

Yabancıya konut satışı kayda değer değil

Adnan Polat yabancıya satışı da kayda değer bir düzeyde bulmadığını belirterek: "Son üç senedir, yabancıların payı yüzde 1.5-2 seviyesinde. Çok önemi bir rakam değil. Elbette hiç yoktan iyidir ama bunu artırmanın yollarını aramak lazım. Özellikle Avrupa'dan bakıldığında Türkiye Suriye gibi gözüküyor. bu konuda çalışmalar yürütmemiz gerek..." dedi.