Reddi miras nedir? Süresi ne kadardır?

Reddi miras, kalan mirasın kabul edilmemesidir. ‘Reddi miras nedir’ sorusuna dair merak ettikleriniz haberimizde yer alıyor.

Reddi miras nedir? Süresi ne kadardır?

16 Mayıs 2014 / Emlakwebtv

Reddi miras, yasal varis ya da atanmış mirasçıların kalan mirası reddetmesidir. Miras bırakan kişinin, mirasından daha fazla borcu varsa ve mirasçılar bu borçlardan sorumlu olmak istemiyorsa, mirası kabul etmeme hakları bulunuyor. Söz konusu reddi miras davaları ,se mirası bırakan ölen kişinin en son ikamet ettiği yere ait Sulh Hukuk Mahkemesi’nde yapılıyor.

Reddi miras süresi

Reddi miras süresi ise 3 aydır. Yani mirasçılar reddi mirası 3 ay içinde reddetme hakkına sahipler. Süresi içinde yapılmış olan ret beyanı, mirasın açıldığı yerin sulh mahkemesince özel kütüğüne yazılıyor ve reddeden mirasçı isterse de kendisine reddi gösteren bir belge veriliyor. Tutanağın ve kütüğün nasıl tutulacağı da tüzükle düzenleniyor.

Reddi miras yapmadan ölüm

Bir kişi kendisine kalan mirası reddetmeden ölecek olursa, mirası reddetmeden ölen mirasçının ret hakkı kendi mirasçılarına geçiyor. Bu mirasçılar için ret süresi, kendilerinin murisine mirasın geçtiğini öğrendikleri tarihten başlıyor. Ancak bu süre, kendilerinin murisinden geçen mirasın reddi için mirasçıya tanınan süre dolmadıkça da sona ermiyor. Ret sonucunda miras daha önce mirasçı olmayanlara geçerse; bunlar için ret süresi, önceki mirasçılar tarafından mirasın reddedildiğini öğrendikleri tarihten itibaren işlemeye başlıyor.