Roubini Economics'ten Varlık Fonu uyarısı: Kamu bilançosu zayıflayabilir

Varlık Fonu hakkında çarpıcı bir değerlendirme yayınlayan Roubini Global Economics, iç borçlanma ve kamu bilançosunda zayıflama potansiyeline dikkat çekti.

Roubini Economics'ten Varlık Fonu uyarısı: Kamu bilançosu zayıflayabilir

Türkiye'de özellikle mega projelerin finansmanında önemli rol oynaması beklenen Türkiye Varlık Fonu, Roubini Global Economics'in merceğine girdi.

Hükümetin terminolojisi yanıltıcı: Varlık Fonu değil, Kalkınma Fonu
Konuyla ilgili çarpıcı bir yorum yapan Roubini Global Economics'in Yönetici Direktörü Rachel Ziemba, kullanılan terminolojinin yanıltıcı olduğunu belirterek: "Yapısı gereği Varlık Fonu, değil, Kalkınma Fonu adlandırması daha yerindedir..." dedi.

Ziemba, kurulan fonun ulusal varlık fonlarından farklı olduğunu ve terminolojinin yanıltıcı olduğuna dikkat çekerek, ulusal varlık fonlarını borç ipoteği altında olmayan ve yurt dışındaki ulusal artı değerlere yatırım yapan bir sermaye havuzu olarak tanımladı. Türkiye'nin ilk aşamada emeklilik fonlarının aktarılmasıyla fon oluşturan benzer ülkelere göre sınırlı kamu tasarrufuna sahip olduğunu söyleyen Ziemba:  "Bu durumda yönetilen varlıklardaki büyüme ancak tahvil ihracatıyla sağlanabilir." dedi. 

İç borçlanma tehlikesi kapıda
Türkiye'nin sınırlı kamu tasarrufu ve ikiz açıkları bağlamında oluşturulacak kalkınma fonunun iç borçlanmanın önünü açabileceği uyarısında bulunan Ziemba: "Fon iki muhtemel etki yaratacak: İyi ihtimalle devlet bağlantılı yatırımlar, özel yatırımlar karşısında üstünlüğün perçinleyecek. Kötü ihtimal ise kamu bilançolarının zayıflamasına yol açacak..." ifadelerini kullandı. 

 

Roubini Economics'ten Varlık Fonu uyarısı: Kamu bilançosu zayıflayabilir

 

Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten yanıt
Roubini Global'in eleştirilerin sosyal medya hesabından yanıt veren Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de, borcun artışının muhtemel olmadığını belirterek:

"Mali disiplin devam ettirilecek. Türkiye Varlık Fonu, en iyi global uygulamalara paralel biçimde yönetilecek..." dedi. 

Rachel Ziemba Kimdir

Lisansını Chicago Üniversitesi'nde yapan Rachel Ziemba, Oxford Üniversitesi'nde  Uluslararası Ekonomi politiği alanında Master derecesi aldı. 2008 yılında William T. Ziemba ile "Risk Yönetimi ve Global Yatırım Stratejileri Senaryoları" adlı kitabı basılan ekonomist, uzman yorumcu olarak Bloomberg, CNBC ve the Wall Street Journal gibi köklü gazetelerde görev aldı. Daha önce Canada Uluslararası Gelişim Araştırma Merkezi'nde çalıştı ve ardından RGE şirketinin ilk çalışanlarından biri oldu. Uzmanlık alanları arasında makro ekonomi, döviz rezervleri ve devlet fonu yönetimi gibi konular bulunuyor.