Rusların konuta ilgisi sürüyor mu?

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gerilimin konut sektörünü doğrudan ilgilendiren boyutu, Rus yatırımcının Türkiye'ye yönelik ilgisinin ne olacağı sorununda düğümlenmişti. Realty-TR Danışmanlı CEO'su Fatih Elibol, Rusların Türk konut pazarına ilgisinde bir azalma yaşanmadığını iddia etti

Rusların konuta ilgisi sürüyor mu?

Rusya Krizi'nin ekonominin çeşitli sektörlerini ilgilendiren makro düzeydeki etkileri üzerine her geçen gün yeni bir şeyler söylenirken Türkiye'ye iki yıl önce giren Realty-TR Uluslararası Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık Şirketi CEO'su Fatih Elibol, yabancıya konut satışında Rusya kalemindeki ilginin sürdüğünü açıkladı. Elibol'a göre, Rusya halkı, krizin bir an önce sonlanması beklentisini taşıyor.

Ruslar konut almayı sürdürecek mi?
Uçak krizinin iki ülkenin tüm ekonomik ilişkilerini etkilediğini, sektörel bazda da en yüksek etkinin gıda ve turizmde etkinin hissedildiğini belirten Elibol: "Fakat konut satışları hala devam ediyor. Rus halkı bu krizin sona ereceği beklentisini koruyor. Uçak meselesinin de, iki ülke halkının değil devletlerin meselesi olduğuna inanıyorlar. O yüzden şu an için konut sektöründe bir problem görmüyoruz..." ifadelerini kullandı. 

Rusların konuta ilgisi sürüyor mu?

Türkiye piyasası canlılığını koruyor: Krizden bugüne 11 milyon dolarlık satış
Yabancılara konut satışı kategorisinin yükseliş trendini sürdürdüğünü ve yaşanan Rusya krizinin ardından da bu ivmenin devam ettiğnii söyleyen Elibol, Rus alıcının ilgisinin düşmediğini ve aynı trendde devam ettiğini vurguladı. 2015 yılı içinde Rusya'ya 185 milyon dolarlık gayrimenkul satışı gerçekleştiğini, kriz sonrasında ise aracılık edilen satış oranının 11 milyon doları bulduğunu belirtti.

Elibol, Türkiye konut sektöründe canlılığın devam ettiğini ve gayrimenkul fiyatlarının dünya ölçeğine kıyasla düşük düzeyde seyrettiğini de belirterek: 

"Avrupa ülkelerinde yaşayan Arap kökenli ve Türk vatandaşlarının ülkemizdeki döviz kuru artışına paralel olarak gayrimenkul taleplerinde de artış  görülmektedir." ifadelerini kullandı.