Rusların Türkiye'ye ilgisi 2016'da da sürecek

LMG Global DWC CEO'su Gökhan İlgar, Ruslar'ın 2016 yılında da Türkiye'den konut almaya devam edeceğini söyledi.

Rusların Türkiye'ye ilgisi 2016'da da sürecek

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan krizin konut sektörüne faturası henüz kestirilemiyor. Kasım 2015 dönemine ait konut satış verileri Rusların ilgisinde kısmi bir düşüşe işaret etti. Ancak Kasım ayının son bir haftasında yaşanan krizin özellikle 2016 yılında sektörü nasıl etkileyeceği hususunda uzmanlar arasında farklı görüşler dile getiriliyor. 

Sorun yöneticiler arasında; halklar arasında değil
Birleşik arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid el Maktoum'un himayesiyle düzenlenen Yatırım Kongresi'nin Türkiye'deki tek yetkili firması LMG Global DWC CEO'su Gökhan İlgar,  Rusya krizine ilişkin değerlendirmesinde, 2016 yılında Rusların konut sektörüne ilgisinin süreceği kanaatinde olduğunu söyledi. İlgar, 2016 yılı içinde Arapların yalnızca konutta değil, turizm ve alt yapıda da Türkiye'de önemli yatırımlara imza atmaya hazırlandığını belirterek: 

Ruslara Kasım 2015'te kaç konut satıldı?

"Ruslar da, iki ülke arasında yaşanan krize rağmen Türkiye'den konut almaya devam edecek. Halklar arasında sorun olduğunu düşünmüyorum..." dedi. 

Putin'e rağmen gayrimenkul sektörünün Ruslardan gördüğü ilgiyi yitirmeyeceğini ve Türkiye'den konut almayı sürdüreceklerini söyleyen İlgar, Türkiye'de gayrimenkul sektörünün yükselişinin de süreceğini vurguladı. 

Yabancıya konut satışında Suudi gerçeği
2015 yılı bütününde ülke ekonomisine döviz girdisi açısından yabancı alımlarının önemine dikkat çeken İlgar, bu dönemde Suudi Arabistan vatandaşlarının yüz ölçümü bakımından 823 bin metrekare ile en yüksek alımın altına imza attığını belirtti. İlgar, Suudi Arabistan vatandaşlarını sırasıyla Almanya, İngiltere, Kuveyt ve Katar'ın takip ettiğini de vurgulayarak:

"Yabancıya satılan konut sayısına artışla birlikte 2016’nın bireysel yabancı yatırımcının yanı sıra kurumsal yatırımcıların da ülkemizdeki gayrimenkul piyasasını yakından takip ettiğini biliyoruz. Kurumsal yatırımcıların gelebilmesi için makro ekonomik adımların kararlı bir şekilde atılması gerekiyor. Cari açık, enflasyon gibi verilerin iyileşmesi de önem kazanıyor” ifadelerini kullandı.