Rusya krizi Türkiye'yi nasıl teğet geçer?

Rusya ile yaşanan krizin gayrimenkul sektörüne etkisini değerlendiren Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, Rus yatırımcının tepkisinin "ani" değil, zamana yayılacak biçimde gerçekleşeceği tahmininde bulundu

Rusya krizi Türkiye'yi nasıl teğet geçer?

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan diplomatik krizin konut satışına olumsuz yaşayacağı endişesi taşıyan gayrimenkul sektörü, mevcut hükümetten ikili ilişkilerin acil biçimde düzeltilmesi ve konut satışını kolaylaştıracak hukuki düzenlemelerin yapılması yönündeki isteklerini dile getirmeye başladı. Rusya-Türkiye krizini ve gayrimenkul sektörüne etkilerini değerlendiren Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, Rus yatırımcının tepkisinin ani biçimde olmasa da, gelecek dönemlere yayılacak biçimde kendini gösterebileceğini belirterek: "Yine de bu tepki beklenen ölçüde sert ve hızlı bir biçimde gerçekleşmeyecek..." dedi.

Konut sektörü, Rusya krizinden nasıl etkilenmez?
Son yıllarda sayıları hızla artan biçimde Türkiye'ye gelen Ruslar'ın bu ülkeye bağlılığının yüksek olduğunu ve iki ülke sorunlarının diplomatik düzeyde kalacağını vurgulayan Öngün: "Çünkü yıllar bizi birbirimize iyice kaynaştırdı. Bugün sahil yörelerinde özellikle Antalya ve İstanbul'da çok büyük Rus nüfus var" dedi. Buna karşın Ruslar'ın Türkiye'den konut alımı eğiliminin düşmesi durumunda dahi, Türkiye'nin Rus yatırımcının yerine koyabileceği çok sayıda enstrüman olduğunu söyleyen Öngün, bu hususta da görevin hükümete düştüğünü söyledi.

Rusya krizi Türkiye'yi nasıl teğet geçer?

Hükümete düşen görevler
Son yıllarda Almanya, İngiltire ve Rusya'nın yabancıya konut satışı kategorisinde öne çıktığına dikkat çeken Öngün Rusların pazardan çekilmesi halinde Türkiye'nin Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetlerine yönelebileceğini söyledi. Öngün: 

"Ancak bunlardan önce bizim hedefimizde yurt dışında yaşayan Türk kökenli vatandaşlar var. Döviz kuru halen onlar için avantajlı bir seviyede. Yaklaşık 5 milyon Türk kökenli vatandaş yabancı ülkelerde yaşıyor. Yeni kurulan hükümet, gurbetçilerin gayrimenkul ve konut alımlarında kolaylık sağlayacak bir paket açıklarsa, Rusya ile krizin negatif etkisi bizi teğet geçer.” dedi. 

Firma Bilgisi: Onursal Gayrimenkul