Rusya'dan sürpriz Türk Akımı açıklaması

Türkiye-Rusya gerilimi ile rafa kaldırılan Türk Akımı ile ilgili olarak Gazprom Cephesinden sürpriz bir açıklama geldi. Rus haber ajansı RIA Novosti'ye açıklamalarda bulunan bir Gazprom yetkilisi, projenin devamı için ikili ilişkilerin normalleşmesini beklediklerini söyledi

Rusya'dan sürpriz Türk Akımı açıklaması

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi ve sonrasında büyüyen diplomatik gerilim döneminde askıya alınan projelerden biri olan Türk Akımı ile ilgili olarak Gazprom Yönetimi'nden sürpriz bir açıklama geldi. Rusya'da yayın yapan RIA Novosti isimli haber ajansına açıklamalarda bulunan Gazprom Yönetim Kurulu Üyesi Oleg Aksutin, projenin ikili ilişkilerin düzelmesiyle birlikte devam edeceğini söyledi. 

Türk akımı projesinde uzlaşma rüzgarı
Yaptığı açıklamada Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesini beklediklerini ve bu ilişkilerin normalleşmesini takip eden süreçte hükümetler arasındaki anlaşmanın imzalanma takviminin netleşeceğini vurgulayan Aksyutin, Türk akımı'nın Gazprom'un Avrupa'daki konumunu güçlendireceğine de vurgu yaptı. Aksyutin:  “Bu projeyle doğalgaz taşıma risklerini bertaraf ederek Rus gazına olan güveni arttırabiliriz” ifadelerini kullandı.

Rusya'dan sürpriz Türk Akımı açıklaması

 

Türk Akımı projesi Gazprom'un Türkiye'ye sattığı doğalgazda daha önce mütabakat sağlanana ancak firma tarafından, ikili kriz ile birlikte uygulanmayan yüzde 10.25'lik indirim problemi nedeniyle tıkanmıştı. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Rus Enerji Bakanı Alexander Novak ise "Şu anda Türk akımı çalışmaları durdu..." ifadeleriyle yansıtmıştı. 

Türk Akımı projesinin akıbeti hakkında açıklama yapan bir diğer isim olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Türkiye'nın tutumunun projenin gidişatında belirleyici olacağını açıklamış ve Avrupa Komisyonu'ndan garantör olmasını istemişti. Putin: "Avrupa Komisyonu'nun bu konuda yazılı garanti vermesi gerek. Brüksel Türkiye adına garantörlüğü kabul ederse, Türk Akımı projesi de hayata geçebilir." demişti.