Rusya'nın Türk şirketleri çıkarma planı: Aşamalı geçiş

Türk şirketlerinin Rusya'daki faaliyetlerinin ani bir biçimde sonlandırılmasının mümkün olmadığını açıklayan Rusya İnşaat Bakanı Mihail Men: "Ancak 2016'dan itibaren Türk şirketlerinin faaliyetlerine aşamalı olarak son verilecek..." açıklamasında bulundu.

Rusya'nın Türk şirketleri çıkarma planı: Aşamalı geçiş

Yaşanan uçak krizinin ardından Türkiye'ye yönelik ekonomik siyasi ambargo planlarını bir bir netleştiren Rusya'dan gelen son haber, Türk şirketlerinin kademeli olarak ülkedeki faaliyetlerini sonlandıracağı yönünde. Türk şirketlerinin Rusya inşaat pazarından ani bir çıkışının mümkün olamayacağını belirten Rusya İnşaat Bakanı Mihail Men, buna karşın aşamalı bir geçiş politikasının uygulanacağını söyledi. Men: "2016'dan itibaren Türk şirketleri Rusya'daki faaliyetlerini sonlandıracak..." dedi. 

Türk firmaları kademeli olarak Rusya'yı terk edecek
Rusya'da inşaat faaliyetlerini sürdüren Türk şirketlerinin ülke dışına çıkarılmasıyla ilgili olarak Tass Haber Ajansı'na yönelik açıklamalarında kritik tarihi 2016 olarak açıklayan Rusya İnşaat Bakanı Mihail Men, ilk etapta faaliyetlerin minimuma indirilmesinin planlandığını söyledi. Men, Türk şirketlerinin çalışmalarının ani bir biçimde sonlandırılamayacağını ancak kademeli bir geçiş politikası uygulanacağını belirterek:

"Türkiye ile Rusya arasındaki siyasi durum, bizleri bu kararı almaya mecbur etti. Yeni yıldan başlayarak Türk şirketlerinin yeni projeler geliştirmelerini minimal hale getirecek kararlar alacağız. Her durumda şu an için türk şirketlerinin çalıştıkları projeleri kökünden söküp atabilecek durumda değiliz..." dedi. 

Boşluğu Rus şirketleri dolduracak
Türk şirketlerinin sektörden çıkmasıyla oluşacak boşluğun Rus Şirketleri tarafından doldurulacağını ve bunun da Rus inşaat sektörü için iyi olacağını belirten Men, bu doğrultuda yeni ambargo kararlarının da hayata geçirileceğini belirtti.