Sanal para karşılığı vatandaşlık dönemi

Sanal para Bitcoin'in dünya finans piyasalarındaki etkinliği artıyor. Avustralya'nın doğusunda yer alan ada ülkesi Vanuatu, 44 Bitcoin karşılığında vatandaşlık hakkı vereceğini açıkladı

Sanal para karşılığı vatandaşlık dönemi

Dünya finans piyasalarında sanal para Bitcoin'in etkinliği ve kullanım alanları giderek artıyor. Geçtiğimiz aylarda Dubai'de hayata geçirilen bir konut projesinin önemli bir kısmının Bitcoin ile yapılacağının açıklanmasının ve ABD'de bir konutun ilk kez Bitcoin ile satılmasının ardından konut sektörüne giriş yapan sanal para şimdi de vatandaşlığa kabulde kullanılmaya başlandı. Avustralya kıtasının doğusundaki ada ülkesi Vanuatu 44 Bitcoin karşılığında vatandaşlık vereceğini duyurdu.

Bitcoin karşılığında vatandaşlık dönemi

Tüm dünyada klasik finans argumanları ve yöneticileri tarafından tepkiyle karşılanan ve yakın dönemde "dolandırıcılık" olarak nitelendirilen Bitcoin, dünyanın en önemli para birimleri karşısında değer görmeyi sürdürürken, alım ve kullanım alanları açısından da her geçen gün yaygın hale geliyor. Geçtiğimiz aylarda Türkiye'de de konut satışının yapılmaya başlandığı Bitcoin, şimdi de Doğu Avustralya'da bir ada ülkesi olan Vanuatu'da vatandaşlık hakkının koşulu olarak belirdi. Ülke tarafından yapılan açıklamada 44 bitcoin karşılığında vatandaşlık hakkının verileceği belirtildi. Vanuatu Bilgilendirme Merkezi Genel Müdürü James Harris, finansal tranferlerde kripto paraların kullanılması yolunda şüphelerin bulunduğunu belirterek: "Ancak bu şüplereni tersi de olanaklı. Kripto para birimi tüm dünyada uygulanabilecek, çıkış ve işlem geçmişinin izlenebileceği bir muhasebe defterine sahip..." ifadelerini kullandı. 

200 bin dolara denk düşüyor

Vanuatu tarafından yapılan duyuru aslında vatandaşlık hakkının 200 bin dolar karşılığında verileceği üzerineydi. Ancak bu açıklamaya düşülen bir not, tüm dünyada giderek yaygınlaşan Bitcoin kullanıcılarını da mutlu etti. Büyük Okyanus'un güneyindeki bu ülkede 200 bin dolara denk düşen sanal para karşılığında da vatandaşlığın tanınacağı bildirildi.  Buna göre Vanuatu vatandaşı olmak isteyen kişiler 200 bin dolar ya da bunun karşılığı olan 43.64 Bitcoin ile isteklerini karşılayabilecekler. 

Vanuatu vatandaşı olmanın ayrıcalıkları

Avustralya kıtasının doğu kesiminde, Büyük Okyanus üzerinde yayılan 83 adadan meydana gelen Vanuatu Avustralya'dan 750 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Vanuatu'nun en yakın komşuları arasında Fiji, Solomon Adaları ve Yeni Gine adası bulunuyor. Vanuatu'nun yaklaşık nüfusu 277 bin düzeyinde. Ülkenin en önemli özelliği ise İngiliz Milletler Topluluğu'na bağlı olan ülkenin İngiltiri, Rusya ve Avrupa Birliği'nin de aralarında olduğu 113 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlanması. Vatandaşlarına düşük vergi imtiyazı taşıyan Vanuatu hükümeti ayrıca, çift pasaportlulardan da gelir vergisi almıyor. Kaşifler tarafından "Kutsul Ruhun Güney Toprakları" ismiyle adlandırılan ülke, saklı doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor. 

Sanal para Türkiye'nin de gündeminde

Geçtiğimiz aylar itibarıyla Türkiye'de de tartışılmaya başlanan kripto para uygulamasının içlenmesi için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Maliye BDDK, SPK ve Hazine'nin da içinde bulunduğu bir çalışma grubu oluşturmuştu. Çalışma grubu ile ilgili bir açıklama yapan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mustafa Okay, blockchain sisteminin tartışılır olduğu dünyamızda bankaların ve merkez bankaların bu teknolojilerle çalışır hale geleceğini hatırlatarak, sistemin iyi analiz edilmesi gerektiğine dikkat çekmişti. Blockchain sisteminin bugün itibarıyla 4 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştığı belirtiliyor.