Sancaktepe'de fiyat artışı sürüyor

Altyapı ve ulaşım yatırımları ile yüksek bir değerlenme eğilimi kazanan Sancaktepe'de konut fiyatları da artışını sürdürüyor. Yapılan araştırmalar ilçede konut fiyatlarının son 4 yılda yüzde 52 oranında yükseldiğini gösteriyor

Sancaktepe'de fiyat artışı sürüyor

İstanbul Sancaktepe'de konut fiyatlarındaki artış devam ediyor. Altyapı ve ulaştırma yatırımlarıyla değer kazanan ilçede konut fyiatları son 4 yılda yüzde 52 oranında değer kazandı. Endeksa.com tarafından yapılan analize göre bu değerlenme eğiliminde Avrupa'nın en büyük Şehir Hastaneleri ve Çekmeköy-Sultanbeyli Metro Hattı'nın da önemli bir rolü bulunuyor.

Sancaktepe'de ortalama konut fiyatı 260.000 TL

İstanbul'un gelişim potansiyeli yüksek ilçelerinden Sancaktepe'de konut fiyatları artışını sürdürüyor. Kurtköy Sabiha Gökçen Havalimanı, TEM otoyolu ve TEM Kartal Bağlantı yoluna yakınlığıyla avantajlı bir konumda bulunan Sancaktepe diğer taraftan YAvuz Sultan Selim Köprüsü ile de bağlantılı bir konumda yer alıyor. Bu etkenlerle  son 4 yılda konut değerlerinin yüzde 52, arsa değerlerinin ise yüzde 120 oranında değer kazandığı bölgede ortalama konut fiyatları ise 260.000 TL seviyesine ulaşmış durumda. 

Ortalama metrekare bedelleri 2.367 TL

Diğer taraftan Sancaktepe'de metrekare değerleri de 2.367 TL seviyesine ulaşmış durumda. Ortalama bir konutun 260.000 TL'den alıcı bulduğu ilçede, geri dönüş süreleri ise 19 sene olarak hesaplanıyor. Özellikle Emek Mahallesi ve Veysel Karani Mahallesi gibi lokasyonlarda metrekare fiyatlarının tavan yaptığı görülüyor. Emek Mahalesi'nde metrekare satış fiyatları 4.090 TL, Veysel Karani Mahallesi'nde ise ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.750 TL seviyesine ulaşmış durumda. Bu mahallelerde amortisman süreleri ise 25 yıla çıkmış durumda. 

Arsa metrekare fiyatları 2.040 TL

Diğer taraftan Sancaktepe'de arsa fiyatları ise aynı dönemde önemli bir değer kazandı. Son 4 yılda yüzde 120 oranında gelişmenin kaydedildiği Sancaktepe'de arsa fiyatlarının en çok yükseldiği bölgeler ise Fatih ve Osmangazi Mahalleleri oldu. Fatih mahallesinde ortalama arsa satış değerleri 1.990 TL'ye ulaşırken son bir yılda yüzde 45 seviyesinde artış yaşandı. Osmangazi Mahallesi ise son bir yılda yüzde 14'lük bir gelişime tanıklık ederken, arsalarda ortalama metrekare satış değerleri 2.130 TL düzeyine ulaştı. 

Metro ve altyapı yatırımlarının etkisi

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile Kartal arasındaki köprü konumunda bulunan Sancaktepe, Sabiha Gökçen Havalimanı'na yakınlığıyla da önemli bir lokasyon avantajı taşıyor. Bölgenin değerlenmesindeki en önemli etken ise Avrupa'nın en büyük Şehir Hastanesi'nin hizmete girecek olması olarak gösteriliyor. Diğer taraftan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattı da bölgenin değerlenmesinin bir diğer nedeni.

İstanbul'un en çok hangi ilçesinde konut satılıyor? Öğrenmek için tıklayın...

Yazıcı: Son 5 yılda yüzde 64 değer kazandı

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, havza niteliği taşıması nedeniyle son derece hassas bir yerleşim alanı olan Sancaktepe’nin, Kurtköy Sabiha Gökçen Havalimanı'na olan bağlantıları, TEM otoyolu ve TEM-Kartal bağlantı yolunun sağladığı ulaşım olanakları nedeniyle konumsal önemini artırdığını belirtiyor. Bölge nüfusunun 50 yılı aşkın bir zamandır iç göçle artış kaydettiğini söyleyen Yazıcı, 2016 nüfus sayımına göre Sancaktepe nüfusunun 377.047’ye kişiye ulaştığını ifade ediyor.

Bölgeye olan ilgi daha da artacak

Yazıcı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bağlantılı inşa edilen Kuzey Marmara Otoyolu'nun Anadolu yakasında iki çıkış noktası arasında konumlanan Sancaktepe’de, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük Şehir Hastanesi’nin hizmete girecek olmasının da bölgedeki konut ve ticari alanlara olan ilgiyi artıracağını vurguluyor. 

2020 yılında tamamlanması planlanan Çekmeköy-Sultanbeyli metro hattının ise, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattının devamı olacağını kaydeden Yazıcı, yeni metro hattının  Sancaktepe’den de geçeceğini, 10,9 kilometre uzunluğunda planlanan metro hattının yakın gelecekte Kurtköy’e kadar uzatılarak yüksek hızlı trenle entegre edilmesinin beklendiğini söylüyor. Metronun ayrıca Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar uzatılmasının da planlandığını belirten Yazıcı, bu altyapı yatırımlarının bölgeye olan ilgiyi daha da artıracağını ileri sürüyor. Yazıcı, Sancaktepe’de hala erişilebilir arsa stoğu olması nedeniyle konut geliştiricilerin bölgeye daha da ilgi göstereceğinin altını çiziyor.

Metrekare fiyat aralığı 3.000-8.000 TL

Sancaktepe’de konut ve villa projelerinin yanı sıra karma kullanım projelerin de görüldüğünü ifade eden Yazıcı, projelerin dağılımına bakıldığında Sultanbeyli’ye kadar gelişme gözlendiğini belirtiyor. Yazıcı, bu projelerde KDV’lerden arındırılmış ortalama birim metrekare fiyatlarının konutların niteliğine bağlı olarak 3.000 TL ila 8.000 TL arasında değiştiğini söylüyor. Projelerdeki dairelerin birim fiyatları şerefiyelerine göre 10.000 TL’ ye kadar çıkabiliyor. 2016 yılı itibariyle bölgede markalı konut projelerinin ağırlıklı ortalamasını ise 5.000 TL/m2 olarak belirlediklerini ifade eden Yazıcı, bölgede 19 projenin tip dağılımı analizinin yapıldığını, buna göre bölgede en çok 2+1, ardından 3+1 ve 1+1 konut tipinin üretildiğini kaydediyor. 

Son 5 yılda %64 değerlendi

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin hazırladığı “2016 İstanbul Markalı Konut Sektör Raporu”na göre Sancaktepe 2013’te %10, 2014’te %11, 2015’te %18 ve 2016’da %14 oranında değer kazanmış bulunuyor. Son beş yıla bileşik olarak bakıldığında konut fiyatlarının %64 arttığı görülüyor. Bu oranla Sancaktepe İstanbul’daki 34 ilçe içinde 23. sırada yer alıyor.

Ulaşım bağlantılarının gelişmesi ve erişilebilirliğin artmasıyla bölgede geçmiş yıllara benzer değer artışlarının yaşanacağı söyleyen Yazıcı, 2017 yılı ve sonrasında özellikle yeni konut ihtiyacının devam edeceğini belirtiyor. Bu nedenle erişilebilir fiyatta konut geliştirilebilen üreticilerin satışlarında zorlanmayacağını kaydeden Yazıcı, ancak metrekare fiyatı 6.000 TL’nin üzerindeki konutlarda alıcıların daha temkinli olacağını belirtiyor. Yazıcı, birim değeri 6.000 TL ve üstü konutların fiyatlarında yıl boyunca artış olmayacağını öngörüyor.