Saraçoğlu kentsel dönüşümü tıkandı

Cumhuriyet tarihinin ilk toplu konut projesi Ankara Saraçoğlu mahallesinde kentsel dönüşüm tıkanma noktasına geldi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, mahalleye ilişkin düzenlemede hukuksuzluk olduğuna dikkat çekti ve ekledi: "Mahalleyi atıl bırakmayacağız.."

Saraçoğlu kentsel dönüşümü tıkandı

Ankara Saraçoğlu mahallesinde yürütülmekte olan kentsel dönüşüm uygulaması, taraflar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle tıkanma noktasına geldi. Mahallede bulunan kaymakamlık, ortaokul, kütüphane ve Milli Eğitim Müdürlüğü gibi binalara verilmeyen tahliye kararının lojmanlara uygulanmasının "hukuksuz" olduğunu vurgulayan sakinler, karara uymayacaklarını açıkladı.

Saraçoğlu mahallesi tebligatları ve itirazlar
Dip Sokak'taki lojmanda yaşayan İrfan Şenozan'a gelen tahliye tebligatı üzerine mahalleye gelen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Resmi Gazete kararında mahallenin atıl bırakılması halinde uygulamanın gerçekleşeceği vurgusunun altını çizdi. Tezcan, mahallenin satışı yolunda "atıl kalma" şartını dikkatle izlediklerini belirtti ve destekçileri mahalledeki aktivitelere davet etti. 

Mahalle atıl kalmazsa dönüşüm olmayacak
Birgün Gazetesi'nden Burcu Cansu'nun haberine göre, Saraçoğlu mahallesinde sergiler açılacağını ve film gösterileri düzenleneceğini belirten Candan:

"Burada piknik ve festivaller yapacağız. Her ağacın gölgesini kullanacağız. Burayı atıl bırakmayacağız..." ifadelerini kullandı.