Sayıştay AOÇ Raporu'ndaki iki kritik eksik

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri, Kit komisyonuna giden Sayıştay Atatürk Orman Çiftliği Raporu ile ham rapor arasında ciddi farklar bulunduğunu iddia etti

Sayıştay AOÇ Raporu'ndaki iki kritik eksik

Sayıştay'ın Atatürk Orman Çiftliği'ni masaya yatırdığı 2014 yılı raporuna ilişkin bilinmeyenler ağı her geçen gün daha da büyüyor. Basına yansıyan "hileli saray" haberlerinden ivedilikle tertip edilmiş tekziplere, oradan da kamuoyu ile bir türlü paylaşılamayan ham rapor gerçeğine uzanan kuşku sarmalını masaya yatıran Mimarlar Odası Ankara Şubesi, geçen hafta içerisinde gerçekleştirdiği bir basın toplantısında önemli uyarılarda bulundu. Mali harcamalar ile ilgili herhangi bir bilginin verilmediğini ve 2013 raporunun da web sitesinden kaldırıldığına dikkat çeken Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: "Devlet sistemi tıkanıyor. Şeffaf olmayan bir yönetim bize reva görülüyor..." ifadelerini kullandı. 

 

Sayıştay AOÇ Raporu'ndaki iki kritik eksik

 

İki Sayıştay raporu ve gözden kaçırılan
Tezcan Karakuş Candan tarafından yapılan açıklamanın en dikkat çekici yönü, Sayıştay tarafından hazırlanan Atatürk Orman Çiftliği Raporu'nun Ankapark ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ilişkin kısımlarının değiştirilmesine yönelik vurgulardan oluşuyordu. Başkan Candan, Atatürk Orman Çiftliği raporlarının KİT komisyonuna gönderildiğini, ancak buradan önemli değişikliklerle çıktığını vurguladı. Böylelikle ortaya iki rapor çıkmış, raporun ham hali ile son hali arasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Ankapark bölümlerinin çıkartılmasından oluşan bir farklılık oluşmuştu.

 

Sayıştay AOÇ Raporu'ndaki iki kritik eksik

 

Raporlardaki farklılıklar
Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından kamuoyunun dikkatine sunulan "iki ayrı Sayıştay" raporunun ilki olan ham halinde, kiralama yöntemiyle verilen alanların üzerindeki kalıcı yapılaşman eleştirilmiş, paralel olarak da işgalci yapıların kaldırılması önerisinde bulunulmuştu. 

KİT komisyonunda çıkan raporda ise daha önceki tüm raporlarda kendine yer bulan dava açan odaların isimlerinin değiştirildiği ve "bazı meslek odaları" nitelendirilmesine başvurulduğuna dikkat çekildi. Bu bağlamda, ilgi çekici bir diğer ayrıntı da, daha önceki raporlarda yer alan ve Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürlüğü'nü açılan davalara müdahil olmaya çağıran ibarenin kaldırılmış olmasıydı. 

2016'da hangi bakanlık ne kadar para harcayacak? Ayrıntılar için tıklayın...

Açıklamasında Ankapark ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Sayıştay denetiminden kaçırılmakta olduğunu vurgulayan Tezcan Karakuş Candan, "Bu ülkenin tüm harcamalarını denetleyen bir kurumun ham raporlardaki önemli konuları, son raporda vermiyor olması önemli bir durumdur..." dedi.