Seba İnşaat'tan Ihlamur Parkı açıklaması

Kamuoyunda tartışmalara neden olan Ihlamur Parkı ile ilgili bir açıklama yapan Seba İnşaat vekili Avukat Emre Nuhoğlu, tartışmalara konu alan yeşil alan ve tarihi eserler üzerinde herhangi bir yıkım işleminin yapılmayacağını söyledi.

Seba İnşaat'tan Ihlamur Parkı açıklaması

Yıkım tartışmaları ile gündeme gelen Ihlamur Parkı'na ilişkin bir açıklama yapan Avukat Nuhoğlu, söz konusu arazinin yeşil alan ve tarihi eserleri üzerinde yıkıcı nitelikte herhangi bir çalışmanın yürütülmeyeceğini söyledi. Nuhoğlu, bugün yaptığı kamuoyu açıklamasında Beşiktaş Abbasağa Mahallesinde yer alan ve halk arasında Ihlamur Parkı olarak bilinen 6.929 metrekare genişliğindeki arazinin de içinde bulunduğu toplam 11 bin 936 metrekarelik kendilerine ait araziye ilişkin sosyal medya kanallarında yürütülen tartışmaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. 

Tartışmalara konu olacak alan üzerinde inşaat yapılmayacak
Arazi üzerinde yer alan III. Selim ve II.Mahmut'a ait üç adet nişan taşı ile anıtsal nitelikteki ağaçların bulunduğu ve çevre sakinleri tarafından da kullanılmaya devam edilen "Ihlamur parkı"nın 6.735 metrekarelik alanı üzerinde herhangi bir inşaat çalışmasının yürütülmeyeceğini vurgulayan açıklamada.

"İddiaların aksine tek bir ağaç bile kesilmeyecektir. Bir başka ifade ile ne tarihi mirasımız olan nişan taşlarına ne de doğal mirasımız olan tek bir ağacımıza dahi dokunulmayacaktır." denildi.

İnşaat çalışmaları nerede yürütülecek
İnşaat çalışmalarının arsa üzerindeki yeşil alan statüsünün dışında kalan ve şu anda üzerinde 5 katlı kuran kursu ile 5 adet gecekondu, oto yıkama ve oduncunun bulunduğu ve çöp toplama sahasını da içine alan alanı kapsayacak şekilde yürütüleceğini açıklayan Avukat Nuhoğlu:

"3.068 metrekare arsa üzerine, mevzuatın izin verdiği ölçüde, mimari açıdan bölge ile uyumlu ve bölgede yer alan yapılara benzer şekilde 5 katlı konut yapılması planlanmaktadır. Mevcut durumu itibariyle bölgeye yakışmayan kaçak yapılar ile çöp toplama sahası bulunan, boş konteynerlerin yer aldığı ve hiçbir şekilde yeşil alan olarak tabir edilemeyecek arsanın bu kısmı bakımından projenin hem arsada hem de çevrede olumlu sonuçlar yaratacağı ortadadır. " şeklinde konuştu.