Sektör konut kredisi oranlarının baskısı altında

REIDIN-GYODER tarafından hazırlanan Yeni Konut Fiyat Endeksi, konut kredisi kullanım oranlarının son bir ayda yüzde 10 oranında azaldığını gösterdi. Sektördeki kayıp senetli alımlarla kısmen dengelendi

Sektör konut kredisi oranlarının baskısı altında

Gayrimenkul sektörü, konut kredisi faizlerindeki artışın etkisini hissetmeye devam ediyor Son olarak REIDIN-GYODER tarafından hazırlanan Mart ayına ilişkin Yeni Konut Fiyat Endeksi'ne göre konut kredisi kullanım oranı son bir ayda yüzde 10 oranında düşüş gösterdi. Satışlarda konut kredisi kullanım oranının yüzde 21 seviyesine düşüşüne karşın, satış kayıpları senet kullanım oranı ile kısmen dengelendi. Senetli alımla bir ay içinde yüzde 12 oranında yükselerek yüzde 41 seviyesine ulaştı. 

Mart ayında kredili satışların payı düştü

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi, son bir ay içinde kredili konut alım oranının belirgin bir şekilde düştüğüne işaret etti. Yapılan analizde peşinatlı satın alma oranının Şubat ayına kıyasla yüzde 1'lik düşüşe karşın yüzde 38 seviyesinde gerçekleştiğine işaret ederken, banka kredisi kullanım oranı 10 puan seviyesinde geriledi. Aynı dönemde senet kullanım oranları, markalı konut projelerinde son dönemlerde sunulan koşullarla 12 puan arttı. Mart ayında Yeni Konut Fiyat endeksi bir önceki aya kıyasla yüzde 0.39, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.68 oranında artış gösterdi. Endeks değeri 180.1 seviyesine ulaştı. 

Yetgin:" Faiz baskısı sürüyor"

Konut kredisi kullanımının düşmesinin hem konut sektörü hem de tüketici açısından önemli olduğunu ve Mart sonu itibarıyla konut kredisi faizlerinin yüzede 1.23 ile son 8.5 yılın zirve noktasına ulaştığını söyleyen GYODER Başkanı Doç Dr. Feyzullah Yetgin: "Geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu oran 0.92 seviyesindeydi. Son verilerden de görüyoruz ki, gayrimenkul sektörü, yükselen konut kredisi faizlerinden doğrudan etkileniyor. Faizlerin yüksek seviyede olması sektörde dönem bazlı durgunluğa neden olabiliyor. Faiz oranlarının, tüketicilerin maddi sınırlarını zorlamayacak seviyeye çekilmesi, konut kredisi kullanımını yeniden artıracaktır." ifadelerini kullandı

Bertrand: Daralmanın nedeni

REIDIN CEO'su Kerim Alain Bertrand da Türkiye genelindeki 81 kenti kapsayacak şekilde gerçekleştirilen Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde mart ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0.83 ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 11.15 seviyesinde artış gerçekleştiğini belirterek: "2018 yılının ilk üç aylık döneminde konut fiyatlarındaki enflasyon ölçeğinde yükselişe rağmen, kredi faiz oranlarındaki artışın hane halkının konut alımını zorlaştırdığı ve bu bağlamda konut piyasasının daralmasına neden olduğu söylenebilir" dedi. Gelecek dönemlerde de fiyat artış trendinin enflasyon beklentisine uygun gerçekleşeceğini ve reel getirinin sıfıra yakın olacağını tahmin ettiğini belirten Bertrand:

"Dolayısıyla, piyasaların durağanlaşması sermaye kazancı ve kira getirisi bekleyenleri tatmin etmeyecektir. Barınma amacıyla alım yapmak isteyenler ise uygun fiyatlı her konuta yatırım yapabilir" şeklinde konuştu.