Sektörden "depremi unutmayın!" çağrısı

1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan inşaat firmaları "depremi unutmayın" çağrısı yaptı

Sektörden

1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan Türkiye inşaat sektörünün önde gelen firmalarının yöneticileri, kamuoyuna "Depremi Unutmayın" çağrısı yapmayı sürdürüyor.

İnsanların yaşamı için 6.5 milyon bina dönüştürülmeli
Türkiye'de yaşayan insanların yaşam hakkı için, hayatlarının sürdürüldüğü 6.5 milyon çürük yapının hızlı bir biçimde dönüştürülmesi gerektiğini söyleyen Karden İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Karadeniz, Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesinin deprem ve depreme dayanıklı yapı stokunun hızla artılması olması gerektiğinin altını çizdi. Karadeniz, bu gerçek doğrultusunda hareket edilmemesi halinde binlerce insanımızı kaybetme tehlikesinin var olduğunun belirterek:

 

Sektörden depremi unutmayın çağrısı

 

"Bu ihtimali bertaraf etmenin yolu da halkımızın deprem konusunda bilinçlenmesi ve çürük binalarının dönüşümü için adım atmalarının sağlanması gerekiyor. Bu nedenle de Deprem Haftası önemli bir hafta.”   ifadelerini kullandı

17 Ağustos'tan sonra ne yapıldı?
Türkiye'nın büyük acılar yaşadığı 17 Ağustos depreminden bugüne geçen 17 yıl içerisinde depreme gerçeğine hazırlanmak adına yürütülen çalışmaların yetersiz kaldığını belirten Arıkan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Habib Arıkan da halen büyük risk altında bulunan önemli semtlerde dönüşüm hamlesinin başlamadığını söyledi. Arıkan, mevzuatlardaki yetersizlik ve kentsel dönüşüm sürecindeki tıkanıklığı da eleştirerek:

 

Sektörden depremi unutmayın çağrısı

 

"Halkımız bu konuda yeterince bilgilendirilememiş, durumun ciddiyeti anlaşılamamıştır. Deprem ile ilgili gerçekçi çalışmalar ivedilikle yapılmalı ve bu konu ticari bir kazanç olma durumundan çıkarılmalıdır. Aksi taktirde muhtemel bir depremde yaşanacakları hiçbirimiz hayal dahi edemeyiz." ifadelerini kullandı.