Sektörü heyecanlandıran "emlakçı" yasası hamlesi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi'nin "emlakçılık faaliyetlerinin" bir yasa ile düzenlenmesine ihtiyaç olduğu yönündeki açıklamaları sektör temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı

Sektörü heyecanlandıran

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, sektörde faaliyetlerini sürdürmekte olan "emlakçılık" girişimlerinin bir yasa ile düzenlenmesi gerektiğini açıkladı. Tüfenkçi, eline çanta alanın "Ben emlakçıyım" diye ortaya çıktığını vurgulamış ve: "Emlakçıların bir yasaya ihtiyacı var. Bir düzenleme yapmazsak suiistimalleri önleyemeyiz. Çünkü emekli olan eline bir çanta alan ‘Ben emlakçıyım’ diye ortaya çıkıyor..." ifadelerini kullanmıştı.

Sektör temsilcilerinden Bakan Tüfenkçi'ye destek
Diğer taraftan gayrimenkul sektörü temsilcilerinden de Bakan Tüfenkçi'nin açıklamalarına destek mesajı gelmeye başladı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, Tüfenkçi'nin açıklamalarının sektörün uzun zamandır beklediği yasanın ilk adını olarak değerlendirildiğini vurgulayarak sektördeki "ehil" olmayan faaliyetleri eleştirdi. Öngün, inşaat sektörünü tanımaan, arsa değerlendirmeye hakim olmadan çok sayıda kişinin "emlakçı" kimliğiyle çalışma yaptığını belirterek:

"ABD ve Avrupa’da gayrimenkul yatırım uzmanlığı en önemli sektörler arasında tutulur. Söz konusu yasanın çıkarılması, Türk gayrimenkul sektörünün de profesyonelleşmesini sağlar." dedi.

Gayrimenkul sektöründe doğru okuma yapmanın önemi
İnşaat sektöründe hızlı bir gelişim yaşandığını ancakbu gelişimin ancak doğru okunması halinde büyük bir kazanç kapısı haline geleceğinin yatırımcılar tarafından tespit edildiğini söyleyen Öngün, diğer taraftan yüksek gelir elde etmek isteyen "emlakçı" faaliyetlerinin sektördeki yoğunlaşmasına dikkat çekti. Öngün:

"Yalnızca para kazanmak amacıyla gayrimenkul yatırım uzmanlığı işine girilirse, başarı asla gelmez. Meslek sınırlarının yasayla belirlenmesi, piyasanın uzmanlara bırakılmasını sağlarken bu durum inşaat sektörünün de doğru büyümesine yardımcı olur.” dedi