Sigortalı konut sayısı 7 milyona yükseldi

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, zorunlu deprem sigortalı konut sayısının 7 milyona ulaştığını açıkladı. Kayacı: "Sigortalılık oranı yüzde 40 düzeyine yükseldi..." dedi

Sigortalı konut sayısı 7 milyona yükseldi

Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, tüm ülke çapında depreme karşı sigortalı konut sayısının 7 milyona ulaştığını söyledi. DASK'ın Üniversiteler Arası Depreme Dayanıklı Bina YArışması'nın açılışında konuşan Kayacı, bu rakamın yüzde 40'lık bir rakama tekabül ettiğini söyledi. 

Daha fazlasını yapmalıyız
Tüm ülkede ulaşılması gereken çok sayıda konut bulunduğunu belirten Kayacı: 

"Sigortalılık oranı ise Türkiye çapında yüzde 40’a yükseldi. Bununla birlikte ülkemizde henüz ulaşmamız ve zorunlu deprem sigortası sistemine dâhil etmemiz gereken çok fazla konut sahibi olduğunu unutmuyoruz. Yarışmamıza katılan genç arkadaşlarımıza da bu konuda sorumluluk yüklüyoruz. Ülkemizin yaşadığı deprem acılarının tekrarlanmaması için genç mühendis ve mimar adaylarımızın, burada edindikleri deneyimle her zaman mesleklerine gereken özeni göstereceklerine inanıyoruz.”

DASK 161 milyon TL tazminat ödedi
DASK Koordinatörü İsmet Güngör de depremden zarar görmeyecek bir Türkiye yaratmanın temel amaçları olduğunu vurguladı. Geçen depremlerde yaşanan acıların ardından çalışmaların hızlandığını belirten Güngör: 

"Bununla birlikte meydana gelen orta ölçekli depremler konutlarda yıkıcı olmayan hasarlar yaratmaya devam etti. Biz de DASK olarak zorunlu deprem sigortası poliçesi bulunan ve depremde konutu hasar gören ev sahiplerine tazminat ödemelerimizi gerçekleştirdik. DASK kuruluşundan bugüne kadar 161 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirdi. Amacımız, geleceğin inşaat mühendisi ve mimarlarında depreme dayanıklı bina tasarımı bilinci ve becerisini geliştirmek, depremlerin zarar veremediği bir Türkiye’nin temellerini atmak.” dedi.

Güngör, 2017 yılı sonuna kadar zorunlu deprem sigortalı bina sayısında hedefin 10 milyon konut olduğunu açıkladı.