Silüet tartışmasında yeni dönem: Tarih mi, rant mı?

Türkiye Gündemine Zeytinburnu'nda inşa edilen 16/9 Kuleleriyle giren "silüet tartışması" yeni hükümetin merceğine alındı. Kulislerde, yeni düzenlemelerle birlikte dikey mimarinin, "anıtsal" eserler karşısında geri adımını ön gören imar revizyonuna gidilebileceği konuşuluyor

Silüet tartışmasında yeni dönem: Tarih mi, rant mı?

Dikey mimari konseptinin şehir silüeti üzerindeki olumsuz etkisi üzerinden yürüyen ve Zeytinburnu'nda inşa edilen 16/9 Kuleleri'nin tıraşlanması boyutuna kadar genişleyen tartışmalar, yeni hükümetin merceğine girdi. Kulislerde, Başbakan Davutoğlu'nun, özellikle "tarihi eserleri gölgede bırakacak"  mimari formlara yönelik eleştirel tavrının, insan ve çevre dostu şehirlere olanak tanıyan bir imar mevzuatına yönelik girişimleri doğurabileceği konuşuluyor. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu konudaki en belirgin çıkışını bu hafta içerisinde gerçekleştirilen ve il başkanlarının katıldığı bir toplantıda dile getirmişti. Belediye Başkanları'na seslenen Davutoğlu, şehrin kültürü, doğal ve tarihi güzelliklerinin korunması hususunda duyarlılık istemiş, kentlerin doğal güzellikler ve tarihi derin kültürel zenginliklerle güzelleştiğine vurgu yapmıştı. Davutoğlu, örnek olarak da "Amasya'da Yeşilırmak'ın kenarına inşa edilmiş evleri gölgede bırakacak yüksek binanın yapımını vermişti.

Silüet tartışmasında yeni dönem: Tarih mi, rant mı?

Küstüm'den daha fazlası
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı değerlendirmeler, şehri silüeti tartışmasına odaklanmış hassasiyetin ifadesi olarak okunabilse de "rant" ve "kâr" duygusuyla kontrolden çıkmış bir ekonomik sistemin ehlileştirilmesi karşısında ne denli bir irade ve güç ortaya koyabilir, bu bilinmiyor.Ancak, mega projelerin doğaya verdiği zarardan, kurtarma kazılarından çıkan tarihsel değerlerin proje gecikecek diye  hasır altı edilmesine kadar uzanan yakın tarihli örnekler siyasi iradenin söz konusu duyarlılığın pek de arkasında olmadığını gösteren sıradan örnekler olarak tarihteki yerini alıyor. Elbette tarihsel hassasiyet ve siyasi irade denince Cumhurbaşkanı'nın 16/9 Kulelerine ilişkin olarak dile getirdiği "Tıraşlamadı, ben de küstüm..." çıkışından daha fazlasına ihtiyaç olduğu şimdiden açık.

Silüet tartışmasında yeni dönem: Tarih mi, rant mı?

Şehrin silüetine acil müdahale mümkün mü?
Hürriyet'te yer alan Turan Yılmaz imzalı habere göre, yeni hükümetin şehirleşme politikalarının en önemli unsuru olarak, "anıtsal-tarihi eserlerin" korunmasına yönelik imar mevzuatının revizyona alınması bulunuyor. Bu doğrultuda, tarihi şehir merkezlerinin canlandırılmasına yönelinecek ve bu doğrultuda dikey yerine yatay mimarinin özendirilmesine çalışılacağı belirtiliyor.

16/9 Kuleleri son durum
Söz konusu tartışmanın simge inşaatlarından biri olan 16/9 kulelerinde ise belirsizlik hâla sürüyor. Danıştay 14. Darie'nin onayının ardından Zeytinburnu Belediyesi'nin yıkım için açtığı ihaleye hiç kimsenin katılmaması, ihale şartnamesinde yer alan "Konsorsiyum olarak ihaleye teklif verilemez" şartı ile ilişkilendirilmişti. Zeytinburnu Belediyesi ise ikinci kez ihaleye çıkmak için, davanın sonuçlanmasını bekliyor.