Soma'nın yaraları sarılmadı

Soma faciasının yıl dönümünde Soma'nın yaraları hâlâ sarılmadı. Çıkarılan yasayla binlerce madenci işsiz kaldı; tazminatlar ödenmedi

Soma'nın yaraları sarılmadı

13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Faciası'nın birinci yıl dönümü "sivil toplum" kuruluşları ve madenci yakınlarının katıldığı anmalara tanık olacak.  Anmalarda yaşanan facianın ardından atılan adımlar, madencilik sektörünün durumu ve hayatını kaybeden işçilerin yakınları ile yaşadığı sorunlar ele alınacak.

Düzenleme yerine işsizlik
Yaşanan facianın ardından kamuoyunun baskısıyla alel acele yasal düzenlemelere girişen Hükümet, madencilik sektörünün sorunlarını iyileştirmek yerine "dev bir işsiz" ordusu ortaya çıkardı. Görüşmeler sırasında, "madencilik" sektörünü bitirir bahanesiyle, kamuoyuna duyurulan ilkelerden açıkça geri adım atıldı.  Başta Zonguldak olmak üzere, yasal koşulların "finanse edilemeycek" düzeye geldiğini bahane eden madencilik şirketleri, binlerce işçiye yol verildi. 

Soma Konutları "pek ağır" ilerliyor
TOKİ'nin ölen madencilerin aileleri için yapacağını duyurduğu konut projeleri çok ağır ilerliyor. Mayıs ayında yaşanan kazanın ihalesi bile 2015 Ocak ayı içerisinde yapılabilidi. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan,  "yüklenici firmaya yer tesliminin ardında" 450 iş günü için gün verdi. 

Tazminatlar ödenmedi
Facianın yaşandığı Eynez Ocağı'nda hayatını kaybeden madencilerin yakınları ve SMS mesajıyla işten çıkarılan 2 bin 831 işçinin 42 milyon TL'yi bulan tazminatları ise ödenmedi. Aileler yaşamların 900 TL'lik işsizlik maaşıyla sürdürmeye çalışıyor. 

TMMOB Soma'da
Soma faciasının birinci yıl dönümünde ilçenin bir dizi "anma" etkinliğine ve protestolara sahne olması bekleniyor. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin etkinliğinde Eynez Ocağı'na karanfil bırakılacak. TMMOB, 20'nin üzerinde şehirde anma gerçekleştirecek