Son cami bostanı "otoparka" dönüşürken

İstanbul'un son tarihi cami bostanı olma özelliği taşıyan Piyalepaşa Camii bitişiğindeki 6 buçuk dönümlük arazi İBB tarafından otoparka dönüştürülüyor.

Son cami bostanı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'un kalan son cami bostanını otoparka dönüştürmeye hazırlanıyor. Piyalepaşa Camii'nin bitişiğindeki 6 buçuk dönümlük bostan arazisi, cami giderlerinin karşılanması amacıyla vakıflara devredilen geleneksel uygulamanın günümüze kalan son örneği olma özelliği taşıyor.

Mimar Sinan tarafından inşa edilmişti
1573 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilen Piyalepaşa Camii'nden çok daha eski bir tarihe sahip olan arazi üzerindeki otopark girişimine tarihçilerden büyük tepki geliyor. Birgün Gazetesi'nde yer alan Olgu Kundakçı imzalı habere görü, söz konusu arazi, cami yapısı ile bütünlük arz ediyor ve tarihsel bir değer taşıyor.

Caminin kutsallığı, arazinin tarihi değeri
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Osmanlı tarihçisi Aleksandar Sopov, 16. yüzyıl camilerinin bostanlarıyla bir bütün olduğuna dikkat çekerek, bostanın yok olmasının elimizden kalan son örneğin yok edilmesi anlamına geldiğine dikkat çekti. Sopov: "Tıpkı Fatih ve Beyazıt Camii'leri gibi Piyalepaşa Camii'de çevresindeki bostanlarla bir bütün. 16. yüzyılda inşa edilen külliye, tekke, medrese ve camilerin bitişiğinde mutlaka bostanlar ve bahçeler var. Bunlar caminin avlusu ve haziresinden ayrı olarak düşünülmemiş. Bu bostanlar çoğu zaman dini yapılara gelir getiren tarım alanı olarak kullanılıyor. İstanbul’da bunun tek örneği Piyalepaşa Bostanı’dır.” dedi.