Sultan Ahmet Camii

İstanbul'un en büyük yapılarından olan ve Ayasofya Camii'nin müzeye dönüştürülmesinden sonra İstanbul'un ana camii koumunda olan Sultan Ahmet Camii'ni havadan görüntüledik.

Sultan Ahmet Camii'nin külliyesiyle birlikte İstanbul'un en büyük yapı komplekslerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Bu külliye bir camii, medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkanlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşşifa,sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşsa da bu yapıların büyük bir kısmı ne yazık ki günümüze kadar ulaşamadı. 
Camii 1609 - 1616 yılları arasında Osmanlı Padişahı 1. Ahmed tarafından Mimar Sedefkar Mehmet Ağa'ya yaptırıldı. Mimari tasarımı Osmanlı camii mimarisi ile Bizans Kilise mimarisinin tam bir karışımı olma özelliğini taşır. Türkiye'de altı minaresi olan ilk camidir. Dört minare caminin köşelerinde yer alır ve kalem şeklindeki bu minarelerin her birinin üç şerefesi bulunur. Ön avludaki diğer iki minarede ise iki şerefe vardır. Sultan Ahmet Camii en ferah ve en aydınlık camilerden biridir. Toplam 260 pencereyle aydınlatılır. 43 metre yüksekliğindeki merkez kubbenin çapı ise 23 buçuk metredir.
Gelelim Sultan Ahmet Camii'ne neden Mavi Camii anlamına gelen Blue Mosque dendiğine. Mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezenen Sultan Ahmet Camii'nin yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Mavi Camii (Blue Mosque) olarak adlandırılır.