Sümela Manastırı Efsanesi

Dünyanın en eski ve en önemli tarihi manastırlarından biri olan, halk arasında Meryem Ana Manastırı olarak bilinen Sümela Manastırı Efsanesi nedir? İşte yanıtı...

Sümela Manastırı Efsanesi

Dünyanın en eski ve en önemli tarihi manastırlarından biri olan, halk arasında Meryem Ana Manastırı olarak bilinen Sümela Manastırı Efsanesi nedir? İşte yanıtı...

Sümela Manastırı ismini, kurulmuş olduğu dağın tarihteki ismi Mela'dan almıştır. Yunancada Stou Mela, Rumca'da ise Sou-mela'dır. Bundan dolayı buraya Sümela denilmektedir. 

 

Sümela Manastırı Efsanesi

 

Sümela Manastırı efsanesi

Dağın zirvesinde kurulmuş olan Sümela Manastırı'nda, tarihte çok önemli bir yer tutan, mucizeler yaptığına inanılan ve Hristiyanlar için son derece önemli ve kutsal sayılan bir ikona muhafaza edilmiştir. Hristiyan dünyasında önem taşıyan ikonaya bugün, Hristiyanlar tarafından Panagia Soumela ikonası denmektedir. Bu ikona Aziz Luka tarafından çizilmiştir. İkona Atina'da bulundurulmuş ancak Theodosius devrinde kendiliğinden Atina'dan ayrılmak isteyerek, melekler tarafından Trabzon dağlarındaki kovuğa getirilip, taşların üzerine konulmuştur.  İkonların Trabzon'a gelmesi, Barnabas ve Sophronios isimlerinde iki keşiş Meryem Ana ikonunun getirildiği dağlara gelerek, Anakaya Kilisesinin yapılmasını sağlamışlardır. Kilise, 6. yüzyılda Justinianus tarafından genişletilerek, manastır halini almıştır. Sümela Manastırı Efsanesi yüzyıllardır dilden dile aktarılmaktadır. 

 

Sümela Manastırı Efsanesi

 

Sümela Manastırı nerede? 

Karadeniz'in en güzel şehirlerinden Trabzon'un Maçka ilçesi sınırlarındaki Altındere Köyü içerisinde yer alan Sümela Manastırı, halk arasında Meryem Ana ismiyle anılıyor. Sümela Manastırı, Altındere Köyü'nden yaklaşık 300 metre yüksekte yer alıyor. 

 

Sümela Manastırı Efsanesi

 

Sümela Manastırı'na nasıl gidilir? 

Kendi aracı ile gitmek isteyenler, Trabzon merkezden güneye doğru giderek Maçka'ya ulaşabilirler. Maçka'da 16 kilometre doğuda Altındere Köyü yer almaktadır. Buraya kadar aranızla rahatlıkla gelebilirsiniz. Sonrasında ise Sümela Manastırı'na tırmanmak için dik ve virajlı yolları kullanmak zorundasınız. Arabasız gelecekseniz ise Maçka'dan manastıra giden yolcu minibüslerini kullanabilirsiniz.