Suriye sınırına 4 milyarlık "elektronik duvar" projesi

IŞİD'in Urfa Suruç'ta gerçekleştirdiği katliamın ardından Bakanlar Kurulu, Suriye sınırına "elektronik duvar" olarak nitelendirilen "Fiziki Güvenlik Sistemi" kurma kararı aldı. Proje Aselsan tarafından tasarlanan projenin maliyeti 4 milyar TL...

Suriye sınırına 4 milyarlık

IŞİD'in Suriye'de gerçekleştirdiği katliamın ardından Suriye sınırında meydana gelen ihlallerin en aza indirilmesi amacıyla Bakanlar Kurulu "üstün teknolojili duvar" projesini hayata geçirme kararı aldı. Aselsan tarafından projelendirilen "elektron duvar projesi", güçlü teknolojik alt yapısı ve koruma ve gözetleme kulelerinden oluşuyor. 

Suriye sınırına elektronik bariyer
Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda hayata geçirilecek olan Fiziki Güvenlik Sistemi, Güney Afrika, Uruguay ve pek çok Ortadoğu ülkesine satışı yapılan gözetleme ve koruma sistemlerinden oluşuyor. Cumhuriyet'ten Sertaç Eş'in haberine göre, sınırın kritik bölgelerine yerleştirilecek elektronik sensörler, radar ve elektronik algıyacılar içeren tel örgü inşası, geçiş güzergahının maksimum kontrolizasyonunu sağlayacak. 

Suriye'deki iç karışıklıklar sonrasında Bakanlar Kurulu tarafından görüşülen "Entegre Sınır Yönetim Projesi"nin revizyonuna dayanan "Elektronik Duvar Projesi" Aselsan tarafından üretiliyor. Projede tel çit üzerine elektronik algılayıcılar yerleştiriliyor ve sınıra yaklaşan kişiler kilometrelerce uzaktan tespit edilebiliyor. Projede 25 kilometrelik alan gözetleyebilecek kamerali balonların üzerindeki sistemler, güneş enerjisinden besleniyor ve kullanım ömürleri oldukça uzun. Sistemdeki gözetleme ve koruma fonksiyonları ise ana kumanda merkezinden yapılıyor. İnsansız yer araçları da içeren proje, bu araçların uzaktan kumandalı silahları gözetleme ve ateş amacıyla yönlendirilmesini içeriyor.

4 milyarlık proje
2000'li yılların başında hazırlanan Elektronik Duvar Projesi, ortalama 4 milyar TL'lik bir maliyet içeriyor. Türkiye'nin tüm sınırlarına kurulacak sistem için geçerli olan bu maliyetin Suriye sınırına yapılacak etabının maliyeti ise henüz netlik kazanmadı.