Suudi Arabistan'ın açığını Türk müteahhitleri kapatacak

Suudi Arabistan Konut Bakanlığı yetkililerinin yaklaşık iki ay önce Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyarette dile getirilen işbirliği talebi için somut adımlar atılıyor. Sistemin tamamlanmasıyla birlikte Türk müteahhitleri Rusya krizinden doğan açığın kapanması yolunda da önemli bir adım atmış olacak

Suudi Arabistan'ın açığını Türk müteahhitleri kapatacak

Suudi Arabistan, ülkede var olan konut açığının kapatılması için rotasını Türk müteahhitlere çevirdi. Türk müteahhitlerin Suudi konut pazarına daha güçlü bir şekilde girmesine olanak tanıyacak sistemin hayata geçmesi, Rusya kriziyle daralan uluslararası müteahhitlik işleri için de alternatif bir güç sunacak. 240 milyar dolarlı iş hacmine sahip olan Suudi Arabistan'ın ihtiyaç duyduğu konut metrekare ihtiyacının 300 milyon metrekare olduğu belirtiliyor. 

Atalay: "Her iki taraf için de olumlu bir adım"
Atılan adımlarla ilgili bir açıklama yapan ONS İnşaat Grup Başkanı Tuna Atalay, girişimlerin her iki taraf için de önemli olduğunu ve Türk müteahhitlerin tüm dünyadaki etkinliğinin giderek arttığını belirterek: "Bu her iki taraf için de büyük avantaj. Çünkü Türk müteahhitlerinin bilgi birikimi ve tecrübesi var. Bölgeyle aynı dili konuşuyoruz”  ifadelerini kullandı.

Atalay, Suudi Arabistan'ın işbirliği talebinin Türkiye'deki en önemli aktörlerinden olan Emlak Konut'un Ankara'ya yaptığı yatırımların başkentin konut sektöründeki gücünü gösterdiğini de belirterek , özellikle Körfez ülkeleri elçilikleri ve bürokratlar tarafından toplu alımların yapıldığına da değindi. 

Suudi Arabistan: 240 milyar dolarlık pazar
Yaklaşık iki ay önce TOKİ ve Emlak Konut'u ziyaret eden ve işbirliği talebinde bulunan Suudi Arabistan Konut Bakanlığı yetkilileri ile yapılan görüşmelerde kişi başına 316-474 TL teşvik konusu da gündeme gelmişti. 29 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan ziyarette de konu yeniden gündeme gelmiş ve konuyla ilgili olarak da Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum tarafından bir sunum yapılmıştı.