Taç Mahal nerede?

Yeryüzünde insanoğlu tarafından yapılmış en güzel eserlerden biri olan Taç Mahal dünyanın yedi harikasından biri. Peki, Taç Mahal nerede? İşte yanıtı...

Taç Mahal nerede?

Yeryüzünde insanoğlu tarafından yapılmış en güzel eserlerden biri olan Taç Mahal dünyanın yedi harikasından biri. Peki, Taç Mahal nerede? İşte yanıtı... Bir imparatorun sevgili karısına yaptırdığı eşsiz anıtın tamamlanması 22 yıl sürdü. Yapımında 20 bin kişinin çalıştığı Taç Mahal'in bazı bölümlerinde bir  Fransız ve Venediklinin payı olduğu söylense de, kayıtlarda ismi olan kesin bir mimar bulunmuyor. 

 

Taç Mahal nerede?

 

Taç Mahal hikayesi 

1631'de Hindistan'ın Moğol imparatorunun karısı 14'üncü çocuğunu dünyaya getirirken öldü. 36 yaşındaydı ve 18 yıldır evliydi. Eşi Şah Cihan, sadece çok sevdiği karısını değil, bir siyasi danışmanını kaybetmişti. İmparatorun 2 yıl boyunca yas tuttuğu ve saçlarının acıdan bembeyaz olduğu söylenir. Ölen karısının anısına değer ve başka bir eşi olmayan bir mezar yaptıracağına yemin etmişti. Sarayın seçilmişi olarak bilinen Arjumand Banı anısına isminin kısaltması olan Taç Mahal inşa edildi. 

Taç Mahal binasının görkemi ve ihtişamı ile ilgili o kadar çok tanımlama kullanılmıştır ki burayı ziyaret edenler hayal kırıklığına uğramaktan korkar. Taç Mahal, birinin Hindistan'ı tanımlamakta kullandığı ilk belirgin semboldür. Taç Mahal, defalarca görülse bile her görüldüğünde insanı şaşırtabiliyor. Bunun nedeni ise günün saatine göre ışıkla beraber binanın karakterinin de değişmesi. Bir mezar olsa bile binada beklenen soğuk anıtsallık yok. 

 

Taç Mahal nerede?

 

Taç Mahal nasıl yapıldı? 

20 bin kişinin yapımında çalıştığı Taç Mahal'in tamamlanması 22 yıl sürdü. Bazı bölümlerinde bir Fransız ve Venediklinin çalıştığı söylense bile kayıtlarda ismi geçen herhangi bir mimara rastlanmadı. Mermerden yapılmış olsa da, binası bazı fotoğraflarda görüldüğü gibi bembeyaz değildir. Mermer yüzeylerin içerisinde binlerce değerli ve yarı değerli taş yerleştirilmiş, hattatlık eserleri için siyah mermer kullanılmıştır. Mükemmel bir işçilik ile yapılan delinmiş mermer panolar, güneş ışığı vurduğunda dramatik gölgeler oluşturuyor. Düzenlenmiş bahçeler üzerinde yer alan binaya, devasa ve görkemli bir kapıdan giriliyor. 

Taç Mahal nerede? 

Taç Mahal, Babür imparatorluğu 5'inci hükümdarı Şah Cihan tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan'ın Agra şehrinde, Jumna Nehri'nin kıyısında yaptırılmıştır.