TANAP'ın yeni hattını Punj Lloyd-Limak yapacak

TANAP Doğalgaz İletim A.Ş. tarafından düzenlenen 48" Kara Kesimi Lot-4 Boru Hattı İnşaat İhalesi'ni Punj Lloyd-Limak İş Ortaklığı kazandı

TANAP'ın yeni hattını Punj Lloyd-Limak yapacak

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi kapsamında düzenlenen 48 Kara Kesimi Lot-4 Boru Hattı İnşaat ihalesini, Punj Lloyd ve Limak İş ortaklığı kazandı. TANAP Doğalgaz İletim A.Ş. tarafından açılan ihale, Lot 4 Boru Hattı inşaatını gerçekleştirecek. 

TANAP'ın yeni ihalesinde imzalar atıldı
Türkiye üzerinde geçmesi planlanan ve toplam uzunluğu 1.850 kilometre olacak boru hattı Eskişehir'den başlayacak. Hat, Bilecik, Kütahla, Bursa, Balikesir, Çanakkale üzerinden Tekirdağ ve Edirne'ye ulaşacak.

İhaleye 11 firma başvurmuştu
Türkiye-Yunanistan sınırında Edirne'nin İpsala ilçesinde son bulacak olan 48" çapındaki 459 kilometrelik kısım inşaatı için 11 firma başvuru yapmıştı. Ön yeterlik almış yerli ve yabancı 11 firmanın katılımıyla gerçekleşen ihale, 8 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşmişti. İhale Punj Lloyd-Limak İş Ortaklığı tarafından kazandı ve TANAP Doğal Gaz İletim A.Ş. ile Punj Lloyd-Limak İş Ortaklığı arasında imzalar atıldı.

TANAP Projesi hakkında
Türkiye ile Azeraycan arasında yürütülen Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı, Gürcistan sınırı Ardahan ile Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayan ve Ardahan, Kars, Erzurum, Sivas, Kırşehir, Ankara, gibi şehirlerden geçeren Edirne'nin İpsala ilçesinde son bulması planlanan bir proje olma özelliği taşıyor. İlk gaz akışının 2018 yılında gerçekleştirilmesinin planlandığı TANAP'ta, başlangıç için yıllır 16 milyar metreküp taşıma kapasitesi öngörülüyor.