Tapu işlemleri nasıl yapılır?

Ev almaya karar verenlerin yapması ve mutlaka bilmesi gereken bilgileri derledik. Tapu işlemleri nasıl yapılır? İşte adım adım tapu işlemleri...

Tapu işlemleri nasıl yapılır?

Ev almaya karar verdiniz ama tapu işlemleri ile ilgili hiçbir bilginiz yok. Tapu işlemleri nasıl yapılır? Tapu işlemlerinde mutlaka bilinmesi gerekenler ve tapu işlemleri için gereken belgeleri sizler için derledik... 

Tapu işlemleri nasıl yapılır? 

Tapu dairesine gitmeden önce satın alacağınız konutun tapu fotokopisini alın. Alacağınız konutun bağlı olduğu belediyeye giderek gayrimenkulün emlak vergibi borcu olup olmadığı öğrenin. Borç varsa kapatın, borç yoksa emlak vergisi borcu yoktur yazısı alın. Borç kapatıldıktan sonra konutun satın beyan değerini bağlı olunan belediyeden yazılı olarak takip edin. Konutun satış beyan değerinden daha düşük bir bedelle satılması durumunda ceza uygulanacaktır. Gayrimenkulün konut ya da işyeri olması durumunda DASK sigortası şartı aranır. DASK yapılmadan ise tapuda alım-satım işlemi gerçekleşmez. DASK yok ise 1 gün öncesine alıcı, satın almak istediği konutun deprem sigortasını herhangi bir sigorta acentesinden yaptırabilir. 

Sonrasında ise tapu işlemleri için gereken belgeleri toplamalısınız. Bu belgeler ise şöyle; 6 ay içinde çekilmiş 1 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, belediyeye rayiç belgesl ve tapunun aslı ve fotokopisi, kredi kullanılmışsa ipotek evrakları mutlaka yanınızda olmalıdır. 

Tapu işlemleri sırasında; 

Satıcı kişi, tapu dairesinde sıramatikten T.C. kimlik numarası ile sıra alır. Belgeleriniz eksiksizse ön başvurunuz onaylanacaktır ve incelemeden sonra satıcıya mesaj gelecektir. Mesajda tapu harcının nereye ödeneceği bilgisi ve sonrasında randevu günü ve saati bulunur. Tapu harcı yatırıldıktan sonra tapu dairesine randevu saatinden en az 15 dakika önce gidilir. Evraklar ve tapu harcı dekontları memura verilir. Başvuru numaranız anons edilince Akit Odası'na geçilir ve tapu kayıtları imzalanır. Son olarak müdürün imzasının ardından tapu belgesi teslim edilir.