Taşeron kararına iş dünyasından tepki: İflaslar başlar

Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması kararına iş dünyasından tepki geldi. ATO Başkanı Bezci, kararın uygulanma aşamasında işverenlere süre tanınması gerektiğini söyledi.

Taşeron kararına iş dünyasından tepki: İflaslar başlar

Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması kararı işverenlerden tepki çekti. Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, kararın sektörler ve devlet açısından olumsuz sonuçları olacağını açıkladı. Bezci: "Kamuda taşeron şirket aracılığıyla hizmet veren personelin kadroya alınması iyi niyetle başlamış bir çalışmadır. Ancak olayın iki boyutu vardır. İşçilerin kadroya alınması, o alandaki işverenleri mağdur etmemelidir. " dedi. 

ATO Temizlik ve Özel Güvenlik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bülent Çizmeci de, işçilerin kadroya alınması sürecinde işverenlere süre tanınması gerektiğini vurgulayarak, karar ile birlikte 25 bin firmanın iflasa sürükleneceğini açıkladı.

Taşeron işçi kararı şirketleri ifalasa sürükler mi?
Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması kararının ülke genelinde 25 bin şirketin kapısına kilit vurması anlamına geleceğini ve çok yakında iflasların başlayacağını belirten Bezci:

"Taşeron işçilerin kadroya alınması uygulamasına pilot ille başlanmalı ve şirketlere başka alanlara geçerek faaliyet göstermeleri için süre tanınmalı." ifadelerini kullandı. 

Kararın işsizliğe yükü ağır olur
Ankara Ticaret Odası Temizlik ve Özel Güvenlik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bülent Çizmeci de, kamu kuruluşları bünyesinde faaliyetlerini sürdüren temizlik ve güvenlik gibi hizmetlerde taşeron işçi yoğunluğunun yüksek olduğunu söyledi. Çizmeci, kadro kararının hem devlet hem de özel sektör açısından büyük bir yük getireceğini, 25 bin firmanın iflasa, 220 bin kişinin de işsizliğe sürükleneceğini belirterek:

"Binlerce firmanın faaliyet gösterdiği çok ciddi bir sektör, bir anda bitecek. Çalışan kaybetti, işveren kaybetti, devlet kaybetti, sektöre bağlı işletmeler kaybetti. Bu işin kazananı yok" dedi. 

Önce pilot uygulama önerisi
Çizmeci, uygulamanın ilk olarak pilot bir ilde denenmesini de önerdi ve: "Böylece işlerin yürüyüp yürümeyeceği de test edilmiş olur..:" ifadelerini kullandı.