TCMB indirimine sektörden destek

TCMB, faiz koridorunun üst bandını 25 puan indirdi ve yüzde 8.75'e çekti. Kararı değerlendiren Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu: "TCMB, iş dünyasına moral vermektedir..." dedi.

TCMB indirimine sektörden destek

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan indirerek, yüzde 8.75'e çekme kararı aldı. Banka politika faizinde değişiklik kararı alınmazken, borçlanma faiz oranı ise yüzde 7.25'te tutuldu.  

Kuzu: TCMB iş dünyasına moral vermektedir
Bankanın son 4 ay içerisinde üst üste aldığı faiz indirim kararları gayrimenkul sektöründe memnuniyet yaratmayı sürdürüyor. Faiz indirim kararını değerlendiren Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, ekonomik ve siyasi iktidarın tehdit altında olduğu son günlerde Merkez Bankası'nın aldığı faiz indirim kararlarıyla iş dünyasına moral vermeyi sürdürdüğünü söyledi. Merkez Bankası kararını, piyasaların nefesini tutarak beklediğini vurgulayan Kuzu:

"4 ay art arda faiz koridorunun üst bandında indirime giden Merkez Bankası (TCMB), faiz koridorunun üst bandını 25  baz puan indirerek yüzde 8.75`e çekti, banka politika faizini ise değiştirmedi. Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tuttu. Böylece Merkez Bankası geçen ayın ardından bir kez daha tarih yazdı ve faiz koridorunu tarihin en düşüğüne çekmiş oldu. " şeklinde konuştu.

TCMB indirimine sektörden destek

Merkez Bankası, psikolojik desteğini sürdürüyor
Kuzu, gayrimenkul sektörünün Türkiye'nin en önemli sektörü olduğunu ve yabancı yatırımcılar tarafından da yakından izlendiğini hatırlatarak, Merkez Bankası'nın reel sektöre psikolojik olarak desteğini sürdürdüğünü vurguladı. Açıklamasında istikrarın bir hafta önceki duruma gelmesi için herkesin çaba harcaması gerektiğinin altını çizen Kuzu: 

"Gayrimenkul sektörü’nün, bu faiz indiriminin konut kredilerine olan etkisinden dolayı da merkez bankasından gelen bu adımı tarihi ve cesur bir adım olarak değerlendirmesi gerekir. " ifadelerini kullandı