TOKİ Başkanı'ndan Sur açıklaması

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada çatışmalar nedeniyle yıkılan Sur'un yeniden inşa sürecinde "toplu konuta" yer verilmeyeceğini söyledi

TOKİ Başkanı'ndan Sur açıklaması

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, son haftalarla yaşanan çatışmalar ile neredeyse bütünüyle yıkılan Diyarbakır'ı Sur ilçesinde yürütülecek inşa çalışmaları hakkında bilgi verdi. TRT Haber'de yayınlanan "Haber Odası" isimli programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Turan, yeniden inşa sürecinde toplu konuta yer verilmeyeceğini belirtti. Benzer bir açıklama, geçtiğimiz hafta içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı tarafından da yapılmıştı.

 

TOKİ Başkanı'ndan Sur açıklaması

 

Sur'da tarihi dokuya uygun yapılaşma
Kamuoyunda, Diyarbakır'ın tarihi ilçesi Sur'a TOKİ'nin kentsel dönüşüm uygulayacağı, toplu konut projelerinin gerçekleştirileceği ya da ranta açılacağı yönündeki söylentilerin artması sorununa değinen Başkan Turan, bölgeye kesinlikle toplu konut yapılmayacağını belirtti...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'dan Silopi ve Sur açıklaması... Ayrıntılar için tıklayın...

Sorun toplu konut mu?
Geçen hafta içerisinde Sur'un yeniden yapımıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı gibi, TOKİ Başkanı da bu tarihi beldede yürütülecek çalışmaların odağında "toplu konut" sorusunu böylece yerleştirmiş oldu. Ancak bölgede çok sayıda tescilli bina olduğunu ve koruma amaçlı imar planının da yürürlükte olduğunu söyleyen TOKİ Başkanı, bir yenileme ya da Türkiye'deki kafa karışıklığına uygun bir şekilde "dönüşüm" uygulamasına gidileceğinin de işaretlerini verdi. Başkan Turan, yüksek kata izin verilmeyecek olan bölgenin "boşaltılacağını" doğrularken:

"Tamamen tarihi dokusuna uygun planlanmış ve koruma kurulunca onaylanmış bir plan var ortada. Burası toplu konut bölgesi olmayacak. Sur’a toplu konut yapılmaz, tarihi dokuya uygun binalar yapılır. O da 1-2 katlı olabilir" ifadelerini kullandı. 

 

TOKİ Başkanı'ndan Sur açıklaması

 

TOKİ Başkanı Turan, İdare'nin çalışmalarında tarihi dokunun korunacağını ve tarihsel hassasiyetlerin de ihya edileceğini iddia etti.