TOKİ esnaf evleri başvuruları nasıl ve nereye yapılacak?

TOKİ’nin esnaflara konut üreteceğini açıklamasının ardından gözler bu konuya çevrildi. TOKİ esnaf evleri başvuruları nasıl ve nereye yapılacak? Binlerce insanın merak ettiği soruları yanıtladık.

TOKİ esnaf evleri başvuruları nasıl ve nereye yapılacak?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ), esnaf ve sanatkarlara yönelik konut satışı yapacağını açıklamasının ardından binlerce esnaf bu konuya odaklandı. Uygulama sayesinde binlerce esnaf kira öder gibi imkanlarla ev sahibi olma şansını yakalayacak. Peki TOKİ esnaf evleri başvuruları nasıl ve nereye yapılacak?

TOKİ esnaf evleri başvuruları, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun (TESK) internet sayfasından ve ayrıca tüm illerin Esnaf ve Sanatkar Odaları Birlikleri’nden yapılacak. Uygulama kapsamında projelerdeki dükkanlar da esnaf tarafından kiralanabilecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TOKİ’nin esnafı kira öder gibi imkanlarla ev sahibi yapacağını söyleyerek, şunları belirtti, “Evsiz esnaf kalmayacak. Normal piyasa şartlarında kazançlarından artırarak bir ev sahibi olamayan esnafımıza  TOKİ  ev yapacak. Esnafımız kira öder gibi ucuz taksitlerle bulunduğu ilde evini alacak. Böylece esnafın geleceğini garanti altına alacağız. Esnaf dükkanının üstünde oturacak. Esnaf ve sanatkarımız başvurularını, TESK'in internet sayfasından ve tüm illerimizde Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliklerimizden yapabilecekler.Bir sonraki aşamada hedefimiz yanımızda çalışan çırak ve kalfaları da ev sahibi yapmaktır."