Trafikte kaos yaratan mega yatırım

İstanbul'da trafik sorununu çözeceği iddiasıyla hayata geçirilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, ağır tonajlı araçların baskısıyla Mahmutbey'de trafiğin kilitlenmesine yol açtı.

Trafikte kaos yaratan mega yatırım

İstanbul'un trafik sorununu bütünüyle çözeceği iddiasıyla hayata geçirilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde ilk birkaç günlük tablo, hedeflerin tutmadığını ortaya koydu. Köprü'nün açılışıyla birlikte ağır tonajlı araçların yönlendirildiği Yavuz Sultan Selim Köprüsü, özellikle Mahmutbey bölgesinde trafiğin ağır biçimde kilitlenmesine yol açtı.

Mahmutbey'i bitiren mega proje
Kınalı-Odayeri otoyolu tamamlanmadan hizmete açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, ağır tonajlı araçların da baskısıyla Mahmutbey gişelerindeki yığılmayı daha da artıdı. Edirne'den Anadolu yönüne giden araçların Kınalı otoban gişesinden geçerek Mahmutbey'e giriş yapması sonucunda ortaya çıkan kaotik tablo ise havadan yapılan çekimlerde gözler önüne serildi. 

Mahmutbey'de günün her saati trafik çilesi
Oluşan yoğunlukla birlikte, Anadolu istikametine gitmek isteyen bir araç, Mahmutbey gişelerini geçtikten sonra ilçe kavşağına kadar neredeyse kilit hale gelmiş trafiği aşmak zorunda kalıyor. Mahmutbey kavşağından yeni otobana bağlanan yol ise tek şeritten oluşuyor. Görüntülerde, tek şeritli bu yolu aşmak isteyen ağır tonajlı araçların yoğun bir trafik oluşturduğu gözlemleniyor. Bölgede oluşan yoğun trafikle birlikte D-100 ve TEM otoyolunu da birbirine bağlayan O-3 bağlantı yolu da aşılamaz bir trafik yoğunluğu ile sarmalanmış durumda

Uzmanlar söz konusu trafik yoğunluğunun özellikle Kınalı-Odayeri bağlantı yolunun açılacağı 2018 yılı sonuna kadar devam edeceği uyarısında bulunuyor.