TÜİK verileri karamsarlık yaratmadı

TÜİK tarafından yayınlanan Ocak 2016 dönemine ait konut satış verileri toplamda düşüşe işaret etse de yabancıya konut satışı ve birinci el konut satışı kategorilerindeki artış sektörde memnuniyetle karşılandı

TÜİK verileri karamsarlık yaratmadı

"Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Ocak 2016 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri toplam satışlarda düşüş yaşandığını gösterdi. Bu düşüşe rağmen, başta birinci el konut satışı ve yabancıya konut satışı olmak üzere, kimi kategorilerdeki yükseliş, sektör temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı. 

Sektör temsilcileri karamsar değil
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, Türkiye genelinde konut satışının belli bir miktar düşüş yaşamasının dezavantaj gibi gözüktüğünü, ancak Türkiye İstatistik Kurumu verilerinin doğru okunması gerektiğini söyledi. Özyurt, verilerden ortaya çıkan fırsatların doğru algılanması gerektiğini belirterek:

"TÜİK verilerine göre ikinci el satışları düştü. Vatandaşın birinci ele yönelmesi lokomotif sektör olan inşaat-imalat sektörü başta olmak üzere diğer tüm sektörleri canlandıracak ve ekonomiye de ciddi bir ivme kazandıracak. Bu durumu büyük bir avantaj olarak değerlendiriyoruz, çünkü ikinci el alım satımların ekonomiye doğrudan bir katkısı bulunmuyor..." ifadelerini kullandı

Konut sektöründe yabancı gerçeği... Ocak 2016'da yabancılara kaç konut satıldı... Ayrıntılar için tıklayın...

Birinci el satışlarda yükselme, ikinci el satışlarda düşüş
Özyurt, ikinci el satışlarda düşüş yaşandığını ve bu tip konutlardaki fiyatların artışının kredi faizlerinin yükseldiğini gösterdiğini vurguladı. Kredili ipotekli satışlardaki yükselmenin de bu faiz yüksekliği verisini testeklediğini vurgulayan Özyurt:  "Aynı oranda ilk el satışlarda da yükselmeye şahit oluyoruz. Bu iki durum da toplam satıştaki düşüşün üzerinde ki iyimser hali gözler önüne seriyor.” dedi.

Yabancıya satış faktörü
Yabancıya konut satışının da geçen seneye kıyasla hatırı sayılır oranda yükseldiğine ve bu kategorideki satışların ülke ekonomisine doğrudan katkı sunduğuna da dikkat çeken Özyurt, faiz oranlarındaki yüksekliğin yatırımcıyı firma tarafından geliştirilen ödeme modellerine ittiğini belirtti. Özyurt, bu tip finansman gücüne sahip olmayan firmaların zamanla eleneceğini ve ancak güçlü firmaların yoluna devam edebileceği bir sürece girdiklerini de belirterek:

"Bu noktada yabancı satışlar için de aynı çıkarımlara varmak mümkün. Adet olarak yabancı yatırımcıya daha fazla konut satan şirketler, bu yatırımcıya vade uygulayabilen firmalardır" dedi.