Krizden rekora: Yabancı alıcı ve döviz hareketleri

TÜİK tarafından açıklanan yılın son "Konut Satış İstatistiklerini" değerlendiren Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, yabancıya satış, döviz hareketlilikleri ve kredi faizlerindeki yükselme beklentisi gibi faktörlerin krizin atlatılmasında önemli bir rol oynadığını açıkladı

Krizden rekora: Yabancı alıcı ve döviz hareketleri

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Aralık 2015 dönemine ait konut satış istatistiklerini değerlendiren Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, 2015 yılının seçim atmosferinin hakimiyeti nedeniyle durağanlık baskısı altında kaldığını söyledi. Çok sayıda yatırımcınını konut yatırımını erteleme kararı aldığını ve satış rakamlarında belli noktada düşüş yaşandığını söyleyen Dumankaya:

"Fakat yabancı yatırımcılar ile ortaya çıkan dinamizm bu düşmeyi önemli ölçüde sübvanse etti. Özellikle Cityscape gibi önemli organizasyonların ardından yabancı yatırımcılar ciddi alımlar yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Dumankaya olarak yabancı yatırımcılar yaptığımız satış grafiklerinde önemli ilerlemeler kaydettik." dedi. 

Sektörün performansını etkileyen faktör: Dolar yükselişi
Açıklamasında 2015 yılı içerisinde sektörün performansını etkileyen en önemli faktörlerden birini "dolardaki yükseliş" olarak açıklayan Dumankaya, kredi oranlarının yükselme ihtimalinin de satış oranlarına önemli bir ivme kazandırdığını vurguladı. Dumankaya, seçi öncesi yaşanan belirsizliğin, beklenenin aksine parasını TL'ye çeviren yatırımcıyı konut alımına yönlendirdiğini de belirterek:

"Dumankaya olarak biz her türlü lokal ve uluslararası olumsuz ekonomik gelişmeye rağmen sektörün güçlü altyapısı sayesinde önemli ve başarılı bir yıl geçireceğimize inanıyorduk nitekim öyle de oldu. Bu başarılı sonuç tüketicilerin sektöre olan güveninin önemli bir sonucu niteliğinde. 2016 yılında da bu tablo önemli bir yükseliş ivmesi ile devam edecektir.”    ifadelerini kullandı. 

Firma Bilgisi: Dumankaya Inşaat