Tüpgaz mantığıyla Nükleer santral yaratmak

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, Enerji Bakanı Alaboyun'un uluslararası firmalarla mütabakat imzalandığını açıkladığı İğneada Nükleer Santrali girişimini eleştirdi. Oda, Türkiye'yi tüpgaz ile nükleer santrali eşdeğer görenlerin yönettiğini söyledi

Tüpgaz mantığıyla Nükleer santral yaratmak

Bugün Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu tarafından yalanlanan ancak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alaboyun'un uluslararası firmalarla mütabakat imzalandığını açıkladığı İğneada Nükleer Santral girişimi, sivil toplum örgütleri tarafından sert eleştirilere uğruyor. TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, Türkiye'nin Fukuşima Felaketinden sonra, tüpgaz ile nükleer santralini eşdeğer gören bir zihniyet tarafından yönetildiğini idda ederek:

"Ülkenin Başkenti`nde insanların can güvenliği sağlanamamışken, terör saldırılarına karşı nasıl korunacağı bir yana kendi teknolojisi gereği güvenlik riski yüksek olan nükleer santral kararının açıklanması büyük bir aymazlığın göstergesidir." ifadelerini kullandı. 

 

Tüpgaz mantığıyla Nükleer santral yaratmak

 

İğneada'dan seçim malzemesi çıkar mı?
Açıklamasında 7 Haziran öncesinde Akkuyu Nükleer Santralini propaganda aracı olarak kullanan hükümetin, yeni seçim döneminde de İğneada'yı seçim malzemesi olarak kullanmaya karar verdiğine dikkat çeken Elektrik Mühendisleri Odası, hükümetin "Nükleer Santral" yapımı ve gereklilikleri hususunda da yeterli bilgi ve deneyime sahip olmadığını iddia etti.

Bir nükleer santral kaç senede yapılır?
TMMOB Elektrik Mühendisleri tarafından yapılan açıklamada bir nükleer santral yapımının normal koşullarda 10 sene sürdüğü ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'nın da bu hesaba göre 2023 yılında ortaya 100 milyar kWh'lık arz fazlası çıkacağından haberdar olmadığına da dikkat çekildi. Açıklamada şu başlıkların altı çizildi:

 

Tüpgaz mantığıyla Nükleer santral yaratmak

 

  • Yenilenebilir enerji kaynaklarında zorluk çıkarmak: "AKP hükümetleri, yenilenebilir enerji kaynakları maliyetlerindeki ani düşüşü görmezden gelmektedir. Bugün itibarıyla güneş enerjisi tesislerinde MW başına kuruluş bedeli 1.200 ABD doları seviyesidedir. Rüzgar santralleri ve büyük güçlü su santrallerinde bu rakam daha da düşüktür. Nükleer Santrallerin yatırım maliyeti ise MW başına 6 bin dolardır."
  • Nükleer Santral En Pahalısı: ABD'de yapılan ölçümlerde elektrik üretimi bedeli 2.4 sent/kwh iken, Fransa'da bu rakam 4.5 sent düzeyinde. Türkiye'de Akkuyu Nükleer Santrali'nden ise 12.35 sentlik bir üretim hedefleniyor. Bu rakam Sinop'ta 10.83 sente gerçekleşiyor. Dolardaki yükselme, ülkemizdeki elektiriğin pahalılaşmasına yol açacak. 
  • Büyük güvenlik maliyetleri: Nükleer santrallerin en önemli boyutu ise güvenlik maliyetleri kaleminde meydana geliyor. Nükleer Santral maliyetleri yalnızca yakıt ve işletme kalemlerinden sınırlı değil. Nükleer Santraller çok büyük boyutta güvenlik yatırımı istiyor. 
  • Nükleer Santral hemen durdurulmalıdır: Toplumun çıkar gruplarına hitap eden, belli kesim ve kişilere çıkar sağlamak amacıyla inşa edilen bu girişim hemen durdurulmalıdır...