Turgay Tanes: Konuta devlet desteği satışları artırır

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı konuta destek uygulamasını yorumladı. Tanes’e göre, uygulama konut satışlarını artırır.

Turgay Tanes: Konuta devlet desteği satışları artırır

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, İnşaat Sektörü Zirvesi'nde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı konuta destek uygulamasını değerlendirdi. Turgay Tanes, sektörle bu kadar uzun süreli bir toplantının yapılmasının ve sektörün sorunlarının dinlenmesinin çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Ev alacaklara sağlanacak yüzde 15'lik katkının önemli bir motivasyon olduğunu ifade eden Turgay Tanes, "Bizler yani üreticiler tarafında ise ilave talebi karşılama imkanı doğuyor. Bence çok önemli bir uygulama. Bunun konut sektörüne hem üretici hem de tüketici açısından büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum ve 2015 yılında da konut satışlarında büyük bir yükselişe imkan tanıyacağına inanıyorum" dedi.

Firmaların bugüne kadar kendi kampanyaları ile satışları canlandırmaya çalıştığına dikkat çeken Tanes, "Satışlar şimdi devlet katkısıyla canlanacak" diye konuştu.

'Yüksek vergi anlaşılmıyor'
İnşaat Sektörü Zirvesi'nde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuta destek sürprizinin gündeme damga vurduğunu ancak o toplantıda çok önemli başka konularında konuşulduğunu dile getiren Turgay Tanes, "Toplantıda harç ve vergilerde konuşuldu. Vergi ve harç yükü bizim üstümüzde ağır bir yük. Bu konular hakkında yapılacak düzenlemelerde konut satışlarını artırır" şeklinde konuştu.