Türk Akımı projesinde siyasi belirsizlik aşılır mı?

Türk Akımı projesindeki siyasi belirsizliklerin, Putin-Erdoğan görüşmesinin ardından aşılmasıyla birlikte gözler 14 Kasım'da Antalya'da düzenlenecek olan Avrasya Doğalgaz Projeleri konferansına çevrildi.

Türk Akımı projesinde siyasi belirsizlik aşılır mı?

Vladimir Putin ve R. Tayyip Erdoğan arasında gerçekleştirilen zirveyle birlikte, durma noktasına gelen Türk Akımı projesi için yeni bir umut ışığı doğdu. Belirsizliklerin aşılmasıyla birlikte gözler. 14 Kasım'da Antalya'da, G20 zirvesi öncesinde düzenlenecek olan "Avrasya Doğalgaz Projelerinde Jeopolitik Konular, Riskler ve Fırsatlar" başlıklı konferansa çevrildi. 

Türk Akımı projesi ve sonrası
Putin-Erdoğan görüşmesinin, Türk Akımı projesindeki siyasi belirsizliklerin aşılması adına büyük bir anlam ifade ettiğini söyleyen IAEE Başkanı Prof. Gürkan Kumbaroğlu, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar BAkanı Ali Rıza Alaboyun, Dışişleri Bakanı Feridun Siniroğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımıyla gerçekleştirilen girişim ve işbirliğinin devamı hususundaki iradenin önemine dikkat çekti. 

 

Türk Akımı projesinde siyasi belirsizlik aşılır mı?

 

Dört hat mı, bir hat mı?
Görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk olarak tek hat yapılması yönündeki yaklaşıma karşılık, dört hattın birden yapılmasını savunduğunu hatırlatan Siniroğlu, konuyla ilgili en önemli toplantılardan birinin de 14 Kasım 2015'te Antalya'da gerçekleştirileceğini belirtti. Siniroğlu, Avrasya Doğalgaz Projelerinde Jeopolitik Konular, Riskler ve Fırsatlar başlıklı konferansın, G20 zirvesi öncesinde taraflar arasındaki diyaloğun gelişmesi adına büyük önem taşıdığını vurgulayarak:

Türk Akımı projesinde siyasi belirsizlik aşılır mı?

"Başta Türk Akım ve TANAP olmak üzere Türkiye’nin ulusal çıkarlarına hizmet eden stratejik önemde öncelikli projelere ilişkin pozitif diyaloğun gelişmesine katkı sağlamak. Sayın Erdoğan ve Putin’in ikili görüşmesinin ardından başlayan işbirliğinin devamına yönelik bu görüşme konferansımızın pozitif diyaloğu geliştirmesi amacını daha da sağlam bir zemine oturtuyor." şeklinde konuştu. 

Proje Bilgisi: Türk Akımı Projesi