Türk Akımı'nı ortak şirket yönetecek

Rusya ve Türkiye arasında dün atılan imzalarla resmen başlayan Türk Akımı projesinin ayrıntıları belli oluyor. Rus Bakan Novak, kurulacak ilk hattın etaplara bölüneceğini, ikinci hattın ise ortak bir şirket tarafından yönetileceğini söyledi.

Türk Akımı'nı ortak şirket yönetecek

İstanbul'da gerçekleştirilen 23. Dünya Enerji Kongresi'nin ilk gününde atılan hükümetler arası imza ile resmen başlayan Türk Akımı projesinde ayrıntılar yavaş yavaş belli oluyor.

Rusya ve Türkiye'nin üzerine düşen
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, projenin Karadeniz'in altından geçecek kısmının Rusya'ya ait olacağını, birinci hat çerçevesinde de kara kısmının Türk şirketine ait olacağını açıkladı. Bakan Novak, ikinci boru hattının ise ortak bir şerket tarafından yürütüleceğini söyledi. 

İki boru hattı
Türk Akımı çerçevesinde boru hatlarının her birinin 15.75 milyar metreküplük doğalgaz kapasitesine sahip olacağını ve deniz altı kısmının Rusya tarafından inşa edileceğini belirten Novak: "Kara kısmına ise Türkiye tarafı sahip olacak. İkinci boru hattı ise ortak bir şirket tarafından kurulacak..." ifadelerini kullandı. 

 

Türk Akımı'nı Ortak şirket yönetecek

 

Rus şirket deniz altındaki tüm kısımlara sahip olacak
Katılımcıların Gazprom ve BOTAŞ tarafından belirleneceği yönetim sürecinde Rus şirketin iki boru hattı için de denizaltındaki kısmın yönetimini üstleneceği bilgisini de veren Novak: "Bu iki şirket ya kendileri yönetecek, ya da yan şirketler kurulacak..." ifadelerini kullandı

Türk Akımı projesinin başta doğalgaz fiyatları olmak üzere ekonomi üzerinde olumlu bir etki yaratması bekleniyor.