Türk yatırımcısının Almanya'ya olan ilgisi büyüyor

Avrupa'nın ve dünyanın en güçlü ekonomi merkezlerinin başında gelen Berlin, yüksek kira getirisi ve prim potansiyeliyle Türk gayrimenkul yatırımcılarından büyük bir ilgi görmeye başladı. Almanya pazarının en avantajlı yönü ise, diğer metropollere kıyasla daha ucuz bir görünüm sergilemesi...

Türk yatırımcısının Almanya'ya olan ilgisi büyüyor

Avrupa Konut piyasasının en önemli merkezlerinden biri olan Berlin'e Türk yatırımcısının ilgisi her geçen gün daha da artıyor. Yüksek kira getirisi ve prim potansiyeliyle dikkat çeken bu dev ekonomi merkezinin en önemli avantajı ise, Avrupa'nın diğer metropollerine kıyasla daha ucuza konut sahibi olma şansının bulunması.  

Onat: "Paris'in 3'te 1'i kadar ucuz
İstanbul ve Berlin'de yer alan ofisleri ile 700'ün üzerinde bir portföyü yöneten BP-Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı Ltd Şirketi Genel Müdürü Ender Onat benzer niteliklerdeki bir konutu, Berlinden Paris'tekinin 3'te 1'i kadar daha ucuza satın alma imkanının bulunduğunu belirterek, Berlin'de yatırım yapmak için en uygun zamanlardan birinin yaşandığını söyledi. Onat, PwC ve URban Lant Institute tarafından hazırlanan "Gayrimenkulde Gelişen Trendler-Avrupa 2015" raporunda Berlin'in Avrupa'nın en cazip yatırım şehri seçildiğini hazırlatarak:

Türk yatırımcısının Almanya'ya olan ilgisi büyüyor

" Hızla gelişen ve bütün dünyadan uluslararası emlak yatırımcılarının ilgisini çeken bu pazar, diğer dünya metropollerine oranla henüz çok daha cazip..." ifadelerini kullandı.

Türk yatırımcısının ilgisi artıyor
Berlin'de gayrimenkul yatırımının oldukça popüler hale geldiğini ve Türkiye'den gösterilen ilginin her geçen gün arttığını söyleyen Onat, şehrin kira getirisi ve prim potansiyeli açısından da büyük bir fırsat sunduğunu vurguladı. Onat, kiraların özellikle son 6 yılda yüzde 53 oranında artış gösterdiğini ve tarihin en düşük finansman masraf ve kredi faizlerinin de yaşandığını vurgulayarak: 

"BP, işbirliği yaptığı Alman bankaları kanalıyla Euro bazında yıllık %1,5-2 civarında efektif faiz oranları ile konut alış fiyatının %50-70’ini kapsayan cazip finansman ve kredi olanakları da sunuyor." dedi.