Türkiye iş kazaları ve işçi ölümlerinde rekora koşuyor

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından hazırlanan rapor, Ekim ayında en az 165 işçinin aktif çalışma sırasında yaşamını yitirdiğini gösterdi. Yılın bütününde iş kazalarında hayatını kaybeden işçi sayısı 1.569'a çıktı

Türkiye iş kazaları ve işçi ölümlerinde rekora koşuyor

2016 yılının Ocak-Ekim döneminde aktif çalışma yaşamı sırasında ölen işçi sayısı 1596'ya yükseldi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından dün açıklanan Ekim Raporu'na göre, yalnızca son bir ayda 165 işçi, iş kazası sonucunda hayata gözlerini yumdu.

Soma ve Ermenekli 2014'ün rekoru kırılır mı?
Yalnızca ilk 10 ayına ait rakamları değerlendiren uzmanlar, 2016 senesinin aylık yaşam kaybı  olarak gözüken 159.6 kişilik ortalamanın, kalan iki ayda da gerçekleşmesi halinde, ölümlü iş kazalarında tarihi bir rekorun kıralabilme ihtimaline dikkat çekiyor. Bir sene içindeki en yüksek kayıp 1886 işçinin yaşamını yitirdiği 2014 yılında yaşanmıştı. Bu dönemde Soma ve Ermenek gibi toplu ölümlerin yaşandığı iş kazalarına tanık olunmuştu.

Ölümlü iş kazalarında en yüksek pay inşaat/yol sektörüne ait
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin Ekim ayı raporuna göre, ölüm oranlarının en yüksek olduğu sektör inşaat/yol oldu. Toplam ölüm oranlarının yüzde 23'ü bu sektörlerde yaşanırken, tarım ve orman işkolunun payı yüzde 21, taşımacılık işkolunun oranı ise yüzde 15 olarak kayıtlara geçti.

Sebeplere göre dağılım
Ekim 2016'da gerçekleşen ölümlerin önemli bir kısmı ise ezilme ve göçük nedeniyle yaşandı. Yüzde 23'luk bu kısmı, yüzde 22'lik trafik-servis kazaları ve yüzde 20 ile yüksekten düşme olayları takip etti.