İstanbul'da hava kirliliği kritik seviyeyi aştı

Çevre Mühendisleri Odası, Kuzey'den İstanbul'a taşınan temiz havanın yüksek katlı binalar nedeniyle şehrin içine giremediğini açıkladı AB ölçülerine göre metreküpte 50 mikrogram olan partikül madde sayısı Türkiye'nin önemli şehirlerinde de kritik sınırı aştı.

İstanbul'da hava kirliliği kritik seviyeyi aştı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan Hava Kalite İzleme istasyonları, başta büyük şehirler olmak üzere Türkiye'nin bir çok yerinde insan sağlığını tehdit eden sınırın aşıldığını ortaya koydu. Her yıl hava kirliliği nedeniyle ölen kişi sayısı 30 bin kişi sınırına dayanırken, 2015 yılının en yüksek ölçümü, 228 mikrogram/metreküp ile Keşan'da yapıldı. İstanbul, Ankara, Bolu, İzmir gibi şehirlerde de hava kirliliği kritik düzeye ulaştı.  

İstanbul ve Ankara zehir soludu
 Dünyada 7 milyon insanın hava kirliliği nedeniyle öldüğünü vurgulayan OECD raporlarına göre bu istatistiklerin Türkiye'deki karşılığı 29 bin kişi...Yapılan ölçümler 2015 yılında İstanbul Esenyurt'ta 282 gün, Kadıköy'de 116 gün ve Yenibosna'da da 181 gün kritik düzeyin üzerine çıkıldığını gösteriyor. Ankara'da ise en yoğun ölçümler Sıhhiye, Bahçelievler, Dikmen, Cebeci ve Keçiören'de yapıldı.

 

Türkiye'de hava kirliliği kritik seviyeyi aştı

 

Avrupa'da 50, bizde 228
Hava kirliliği ölçümünde kullanılan ve mikrogram/metreküpte var olan partikül sayısı Avrupa Birliği ölçülerine göre 50 iken başta Keşan olmak üzere büyük şehirlerde ulaşılan düzey, uzmanlar tarafından "insan sağlığı" açısından büyük tehlike olarak yorumlandı. Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Üyesi Kübra Ayçiçek, Türkiye'de iyi ya da orta olarak tanımlanan hava kalitesinin ABD ve AB için "kötü hava kalitesi" anlamına geldiğini söyledi. 

Gökdelenler, Kuzey Ormanları ve şehrin zehiri
Ayçiçek, yüksek katlı yapıların hava kirliliğini yaratan temel faktörlerden biri olduğunu da hatırlatarak, mega şehir İstanbul'un rüzgar yönünün şehrin kuzeyinde yer alan ormanlar olduğunu vurguladı. Kuzeyden gelen temiz havanın İstanbul'un içlerine kadar yayılması halinde temiz hava şansının bulunduğunu söyleyen Ayçiçek: "Ulaşabilen miktar da yüksek kulelere çarptığı zaman şehrin içine temiz hava erişemiyor. Şehrin içinde kirlilik birikmesine neden oluyor” dedi.