Türkiye'nin büyümesini inşaat sektörü sırtlayacak

THBB tarafından hazırlanan 2017 Kasım ayı dönemine ait endeks, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0.6 oranında artış kaydetti. THBB Başkanı Işık göstergelerin, yılın geri kalan kısımlarında da inşaat sektörünün Türkiye'nin büyümesini sırtlayacağını gösterdiğini söyledi

Türkiye'nin büyümesini inşaat sektörü sırtlayacak

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından hazırlanan Kasım 2017 dönemine ait "Hazır Beton Endeksi" geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0.6 oranında yükselerek eşik değere bir adım daha yaklaştı. Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, göstergelerin yılın  geri kalan kısmında da Türkiye'nin büyümesini inşaat sektörünün sırtlayacağını gösterdiğini söyledi.

Türkiye'nin büyümesi inşaatın omuzlarında

Hazır Beton Endeksi'nin Kasım Ayı Raporu'nu kamuoyuna açıklayan Avrupa Hazır Beton Birliği ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Faaliyet Endeksi'nin kasım ayında da eşik değerin üzerinde tutunmayı başardığını söyledi. Hazır beton faaliyetinde kesintisiz hareketliliğin 9 aydır sürdüğünü ve kış dönemi ile birlikte de önümüzdeki döneme ilişkin beklentisinin azalma eğilimine girdiğini dile getirdi. Yavuz Işık, Güven Endeksi'nin geçen ay ile aynı seviyede olduğunu, bununla beraber hala istenen düzeye gelmediğini de vurgulayarak: "Ekim ayında Faaliyet Endeksi yükseldikten sonra, kasım ayında düşüş göstermiş olmasına rağmen halen eşik değerin üzerinde olması, inşaat sektöründe ilerlemenin devam ettiğine işaret etmektedir. TÜİK tarafından yakında kamuoyu ile paylaşılacak olan 3. Çeyrek büyüme rakamlarında inşaat sektörünün yüzde 6’nın üzerinde önemli bir büyüme ile Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans göstereceği tahmin edilmektedir." ifadelerini kullandı. Yavuz Işık, Ekam ve Kasım aylarında Hazır Beton Faaliyet Endeksi Değerleri'nin sadece 3. çeyrekte değil, yılın geri kalan kısımlarında da inşaat sektörünün Türkiye'nin büyümesini sırtlanacağı görüşünü desteklediğini de sözlerine ekledi. 

Hazır Beton Endeksi Kasım 2017

Faaliyet Endeksi: Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından hazırlanan Hazır Beton Endeksi'nin Kasım 2017 dönemine ait verileri en dikkat çekici artışın Faaliyet Endeksi'nde yaşandığını gösterdi. Hazır Beton Faaliyet Endeksi kasım ayı içinde geçen yılın aynı ayına kayısla yüzde 1 oranında artış kaydetti. Ankete dahil olan firmaların yüzde 32'lik kesiminin kasım ayı içinde satışlarının arttığını, yüzde 20'lik kısmın ise önceki aya kıyasla düşüş yaşandığını kayda geçen veriler, alınan kayıtlı siparişlerde artış ve düşüş saptayan üretici oranının yüzde 24 düzeyinde eşit gözüktüğünü vurguladı. 

Güven Endeksi: Güven Endeksi'nde de, Faaliyet Endeksi kadar yüksek olmasa dahi, kayda değer bir artış gözlemlendi. Hazır Beton Güven Endeksi verilerin kasım ayı içinde geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0.9 oranında artış yaşandığına vurgu yapılırken, endeks eşik değerin altında yer aldı. Bu düzey, sektörde güvenin istenen düzeyde olmadığı şeklinde yorumlanırken, ankete katılım gösteren girişimcilerin yüzde 13'lük kısmı yeni bir istihdam düşündüğünü dile getirdi. Katılımcıların yüzde 20'lik kısmı ise yeni bir istihdam düşünmediğini açıkladı.Önümüzdeki üç ay içinde tedarikçilere verecei siparişin artacağını düşünen firma oranı ise yüzde 12 olarak ölçüldü.  

Beklenti Endeksi: İnşaat sektöründe önümüzdeki süreçte yaşanması muhtemel gelişimlerin nabzını tutan beklenti endeksi ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0.1 oranında düşüş gösterdi. Raporda önümüzdeki üç aylık periyotta, satışların artacağını düşünen girişimci oranı yüzde 12'de kalırken, satışlarda düşüş yaşanacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 60 oldu. Gelecek üç aylık periyotta girdi stoklarının artacağını söyleyen firma oranı ise yüzde 20 olarak belirlendi.