Türkiye'nin en değerli markaları listesindeki inşaatçılar

Brand Finance tarafından 9. kez hazırlanan Türkiye'nin En Değerli Markaları-Turkey 100 listesinde ENKA, TAV ve Emlak Konut gibi inşaat ve müteahhitlik firmaları da yer aldı

Türkiye'nin en değerli markaları listesindeki inşaatçılar

Brand Finance, Türkiye'nin en değerli markalarının belirlendiği Turkey 100 listesini kamuoyu ile paylaştı. Bu yıl 9. kez hazırlanan "Türkiye'nin En Değerli Markaları-Turkey 100" listesine, bazı inşaat ve müteahhitlik firmaları da girme başarısı gösterdi. 

Bankalar ilk üç sıradaki yerini kaybetti
Brand Finance'in hazırladığı listenin en dikkat çekici yönü, geçen senenin aksine bankaların ilk üç sırada yer alamaması oldu. Listenin ilk sırasında, 2 milyar 452 milyon dolarlık marka değeriyle Türk Hava Yolları, ikinci sırasında 2 milyar 353 milyon dolarla Türk Telekom ve üçüncü sırada ise 1 milyar 983 milyon dolarla Arçelik yer aldı. 

Geçen sene ilk sırada yer alan Akbank bu yıl dördüncü sıraya gerilerken, Garanti Bankası da 1 milyar 529 milyon dolarlık değeriyle 5. sırada yer aldı. 

Listede yer alan inşaat ve müteahhitlik şirketleri ve değerleri
Türkiye'nin en değerli markaları arasında, inşaat sektöründe faaliyet gösteren ENKA 18. sırada yer aldı. ENKA'nın marka değeri 538 milyon dolar olarak açıklandı. Diğer markalar ise şöyle:

- Listenin 34. sırasında yer alan TAV, 149 milyon dolarlık marka değerine sahip.

Türkiye'nin en değerli markaları listesindeki inşaatçılar

 

- Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım 79 milyon dolarlık marka değeri ile 55. sırada yer aldı.

Türkiye'nin en değerli markaları listesindeki inşaatçılar

 

- Listede yer alan bir diğer firma ise Eczacıbaşı Yapı oldu. Firma 53 milyon dolarlık marka değeri ile 63. sırada yer aldı.

- Listenin 75. sırasında yer alan Kiler Holding'in marka değeri 40 milyon dolar olarak açıklandı.

- Sinpaş GYO, 32 milyon dolarlık marka değeriyle 81. sırada yer aldı.