Türkiye'nin tek istikrarı: İşçi ölümleri

2015 yılına ait ölümlü iş kazaları verilerini açıklayan İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi, en az 1.712 işçinin aktif çalışma halindeyken yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Türkiye'nin tek istikrarı: İşçi ölümleri

Türkiye, geçen yılın aksine, Soma ve Ermenek gibi toplu ölümlerle sonuçlanan iş kazalarının yaşanmadığı 2015'te de işçi ölüm rakamlarında rekora koştu. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından hazırlanan verilere göre, 2015 yılı içerisinde en az 1.712 kişi, aktif çalışma faaliyetlerini yürütürken meydana gelen kazalar sonrasında hayatını kaybetti. 

En büyük kayıp İnşaat-yol işkolunda
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi yazılı, görsel ve dijital araştırma verilerinden hareketle derlediği "ölümlü iş kazaları" kategorisinde 2015 yılının bilançosunu çıkardı. Bu sene, 2014'ün aksine toplu ölümlerle sonuçlanan facialara tanık olmayan Türkiye yine de geçen seneye çok yaklaşan bir performans gösterdi. İSİG Meclisi tarafından yayınlanan rapor, 2015 yılında 1.712 kişinin iş kazası sonucunda hayatını yitirdiğini ortaya koydu. 

İşçi ölümlerinde 2015 rekorunu Soma önledi... Ayrıntı için tıklayın...

Meclis tarafından açıklanan verilerine göre sektörlere göre yapılan bir değerlendirmede en ağır kayıp trafik kazaları sonucunda yaşandı. Servis kazalarını da içine alan bu kategoride toplam 506 kişi yaşamını yitirdi. Diğer taraftan İnşaat-yol işkolunda da ağır kayıplara tanık olundu.  Bu alanda toplam 414 kişi yaşamını yitirirken, tarım-orman işkolundaki kayıp sayısı 393 oldu. Ölüm türlerine göre ikinci sırada ise inşaat ve yol işkolundaki ezilme-göçük-yüksekten düşme yer aldı. 298 işçi ezilme ve göçük nedeniyle, 275 işçi ise yüksekten düşme nedeniyle hayatını yitirdi. 

Ölümlü iş kazalarına en çok tanık olan şehir ise İstanbul oldu. İstanbul'da yaşanan ölümlü iş kazası sayısı 131, İzmir'de ise 85 olarak gerçekleşti. Cinsiyet ve sosyal profil bağlamında da 1.593 erkek, 119 kadın yaşamını yitirirken ölen çocuk sayısı 63 oldu. 2015 yılında hayatını yitiren göçmen işçi sayısı ise 66 adet oldu.