Türkiye'ye örnek olacak dönüşüm projesi

Maltepe'nin Gülsuyu ve Gülensu mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm seferberliği, bölgenin 40 yıldır süren imar problemini de çözüme kavuşturacak

Türkiye'ye örnek olacak dönüşüm projesi

"İstanbul Maltepe'nin Gülsuyu ve Gülensu mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm çalışmaları, 40 yılı aşkın süredir sürmekte olan imar probleminin de kökten çözümünü sağlayacak. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, hazırlanan planlara toplumun her kesimi ve her partiden katılımcının destek sunduğunu belirterek: "İlk defa yapılan bir uygulamayla planları önce aramızda tartıştık, eksiklerimizi gördük ve bunları plan notlarına ekledik. Bizimde gönlümüzde yatan, burada 20- 25 katlı beton yığınlarının olması değil, dokuya uygun kentsel dönüşüm yapmak..." ifadelerini kullandı.

Gülsuyu Dönüşümü Ocak'ta İBB Gündeminde
Dönüşüm çalışmalarıyla ilgili olarak AK Partili ve CHP'li meclis üyelerine sunum yaparak planın detaylarını anlatma şansı bulduklarını söyleyen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, İBB Meclisinden çıkacak kararı bekleme aşamasında olduklarını vurguladı. Sürecin sağlıklı işlemesi halinde 1 yıl içinde planların uygulanması için uygun bir aşamaya ulaşacakları bilgisini de aktaran Ali Kılıç: " Buradan da başarılı bir sonuç alırsak, asıl mücadelemiz o zaman başlayacak." dedi.

 

Türkiye'ye örnek olacak dönüşüm projesi

 

Gülsuyu ve Gülensu Kentsel Dönüşüm planlarının ayrıntıları:

  • Gülsuyu ve Gülensu Mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm alanının toplam büyüklüğü 1.5 milyon metrekarelik bir alana yayılacak.
  • 1986 ve 2004 yılları arasında gündeme gelen iki plan da gerçekleşme şansı bulamadı.
  • Maltepe Belediyesi'nin söz konusu mahallelerde yüzde 30'a yakın arazisi bulunuyor. Bu araziler planda tapu sorunu yaşayanlara tahsis edilecek.
  • Planlama bünyesinde çocuk parkı olacak alan 7 bin 536 metrekare, dini tesis olacak alan ise 3 bin 634 metrekare olarak belirlendi. Okul için ayrılan alan ise 28 bin 328 metrekare, yeşil alan için ise 92 bin metrekare ayrıldı. Dönüşümde ayrıca 900 metrekarelik alan sağlık, 8 bin 340 metrekare de spor alanı olarak tahsis edildi.