İstanbul Havalimanı'na yeni hat: İST-3

İstanbul Havalimanı'na yolcu taşıma ihalesini kazanan Havaist yeni ulaşım hattını devreye alıyor. İST-3 hattı 15 Temmuz Demokrasi Otogarı ve Alibeyköy Cep Otogarı güzergahında yeni havalimanına yolcu taşıyacak

İstanbul Havalimanı'na yeni hat: İST-3

İstanbul Havalimanı'na yolcu taşıma ihalesini kazanan İBB iştiraki Havaist,  yeni hattı İST-3'ü çok yakında hizmete alıyor. Bugüne dek 4 hat ve 20 otobüs ile havalimanına ulaşım sağlayan Havaist İST-3 Hattı ile 5'inci hattını da devreye almış olacak. 

İST-3 hangi güzergahı kullanacak?

Havaist'in İstanbul Havalimanı'na 5'inci hattı İST-3 15 Temmuz Demokrasi Otogarı ve Alibeyköy Cep Otogarı üzerinden İstanbul Havalimanı'na ulaşacak. Hat üzerinde 31 Aralık tarihine dek 25 lüks otobüs ile haftada yaklaşık 50 sefer gerçekleştirilecek. 45 kilometrelik bu güzergahta toplam 3 aracın hizmet vereceği duyuruldu. Yolculara 2 ay boyunca yüzde 50 indirim fırsatının sunulacağı hatta bu süre zarfında ulaşım bedeli de 8 TL olacak. 

İstanbul Havalimanı'na yeni hat: İST-3

Bakan Turhan açıklamıştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul'un 3. Havalimanı'na ulaşım tasarımına ilişkin ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı. İlk  2 ay yarı yarıya indirimli ulaşım ücretlerinin uygulanacağı mega projeye, İstanbul'un çok sayıda ilçesinden lüks otobüslerle ulaşım sağlanacak. 

En kısa 38, en uzun 60 dakikada

İstanbul'un 3. Havalimanı'na ulaşım problemi metro ve diğer toplu ulaşım hatlarının düzenli biçimde devreye gireceği döneme kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin lüks olarak tanımladığı otobüs filosu ile yapılacak. Mega projeye ulaşım koordinasyonuyla ilgili açıklamalarda bulunan ULaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ulaşım sürelerinin en kısa 38 en uzun ise 60 dakikada sürdürülebileceğini söyledi. 

 

Yeni Havalimanı'na hangi ilçeden kaç dakikada ulaşılacak?

 

İlçelerden Yeni Havalimanı'na tahmini ulaşım süreleri

İstanbul'un tüm ilçelerinden İstanbul Yeni Havalimanı'na ulaşımda bazı ilçelerden tahmini ulaşım süreleri şu şekilde planlanıyor:

- Pendik-Yeni Havalimanı: 60 dakika. Tasarlanan en uzun süre. Yüksek Hızlı Tren İstasyonu'ndan hareket edecek. 
- Avcılar-Yeni Havalimanı: 52 dakika
- Üsküdar-Yeni Havalimanı: 45 Dakika
- Taksim- Yeni Havalimanı: 41 dakika
- Kavacık-Yeni Havalimanı: 40 dakika
- Beşiktaş-Yeni Havalimanı: 40 dakika
- Gayrettepe-Yeni Havalimanı: 38 dakika.

Ücretler ilk 2 ay indirimli olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, çok yakında uçuşa açılacak olan İstanbul'un Yeni Havalimanı'na ulaşım ücretlerinin ilk 2 aylık dönem zarfında yüzde 50 indirimle sağlanacağını söyledi. Dünyanın en büyük ve en güzel havalimanının inşa edildiğini vurgulayan Başkan Uysal, bu dev yatırıma ulaşımın Havaist ismiyle hizmet vereceğini dile getirdi. 

İstanbul Havalimanı'na yakışır ulaşım sistemi

İstanbul'un Üçüncü Havalimanı'na ulaşımı sağlayacak ilk ihalenin kamu yararı olmadığı gerekçesiyle iptal edildiğini hatırlatan İBB Başkanı Uysal, Yeni Havalimanı'na yakışır bir ulaştırma ağı oluşturmak için çalışacaklarını söyledi. Uysal kentin farklı noktalarından yeni havalimanına konforlu bir taşıma hedeflediklerini belirterek: "18 noktada 150 otobüsle en iyi, en konforlu ve en güzel ulaşım hizmetini vermeyi planlıyoruz. Uçuşun yapılacağı 5 farklı noktaya da ulaşım hizmeti sunacağız. İki ay boyunca da ulaşım hizmeti yüzde 50 indirimli sağlanacak." dedi

 

Üçüncü Havalimanı'na ulaşım ilk 2 ay indirimli olacak

 

Otopark 2 ay ücretsiz olacak

Diğer taraftan Yeni Havalimanı bünyesindeki otopark hizmetleri de açılışı takip eden 2 süresinci ücretsiz olacak. Yapılan açıklamada havalimanını kullanan araçların 30 Aralık 2018 tarihine kadar otoparklardan ücretsiz olarak yararlanabileceği belirtildi. Bir diğer ulaşım olanağı ise Havalimanı taksisi olacak. 

Üçüncü Havalimanı toplu ulaşım ücretleri

İstanbul'un yeni havalimanında inşaat çalışmaları tüm hızıyla sona yaklaşırken, mega proje ile İstanbul'u birbirine bağlayacak toplu ulaşım hizmetlerinde de hazırlıklar tamamlandı. Yapılan ilk açıklamada İstanbul Yeni Havalimanı'na 18 hat üzerinden ve 150 otobüsle ulaşım sağlanmaya çalışılacak.

 

Üçüncü Havalimanı'na ulaşım ilk 2 ay indirimli olacak

 

İstanbul'un Yeni Havalimanı'na toplu ulaşım hizmetleri

İstanbul'un Üçüncü Havalimanı'nı mega kente bağlayacak toplu ulaşım hizmetlerine ilişkin hat ve ücret bilgileri açıklandı. Yapılan açıklamaya göre toplam 150 otobüs ile 18 hat üzerinden  gerçekleştirilecek toplu ulaşım seferlerinde en yüksek ücret Pendik-Yeni Havalimanı Hattından alınacak. Bu hatta yolculuk yapan bir vatandaş 30 TL ücret ödeyecek. İstanbul'u Üçüncü Havalimanı'na bağlayacak bazı istasyonlardan 10 dakikada bir hareket sağlanacak. 

 

Üçüncü Havalimanı toplu ulaşım hat ve ücretleri

 

Üçüncü Havalimanı Toplu Ulaşım Hatları ve ücretleri

- Pendik: 30 TL
- Yenikapı-Sirkeci: 18 TL
- Beylikdüzü - TÜYAP: 21 TL
- Otogar: 16 TL
- Bakırköy: 18 TL
- Beşiktaş: 18 TL
- Alibeyköy Cep Otogarı: 16 TL
- Kadıköy: 25 TL
- Hacıosman:  16 TL
- Tepeüstü: 25 TL
- Sarıyer: 16 TL
- Arnavutköy: 12 TL
- Kemerburgaz: 12 TL
- Başakşehir: 14 TL
- Mahmutbey Metro: 15 TL
- Bahçeşehir:16 TL
- Mecidiyeköy: 16 TL
- Halkalı? 16 TL

THY Üçüncü Havalimanı'na nasıl taşınacak? Ayrıntılar için 'THY Üçüncü Havalimanı Taşıma Planı' haberimizi inceleyebilirsiniz.

 

Üçüncü Havalimanı toplu ulaşım hat ve ücretleri

 

İhale 4 Eylül'de

Diğer taraftan İETT, İstanbul üçüncü Havalimanı ile diğer ilçeler arasındaki bağlantıyı sağlayacak toplu ulaşım hizmetlerini ihale etmeye hazırlanıyor. 4 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek ihaleyi kazanan firma 10 yıl süre ile bu hattı işletme şansına sahip olacak. Firma 29 Ekim'den itibarın yolcu taşımaya başlayacak ve hizmetleri arasında bagajlı lüks taşımacılık da olacak. Araçlar 3 yılı geçmemiş Euro 6 egzoz emisyona sahip olacak ve 5 yaşından genç araçlardan seçilecek. 

Üçüncü Havalimanı metrosu hangi ilçelerden geçecek? Ayrıtılar için '3. Havalimanı Metro Hattı Durakları' konulu haberimizi inceleyebilirsiniz