Üçüncü Havalimanı'ndan doğan rant

Üçüncü Havalimanı Projesi'nin hayata geçirildiği bölgedeki arsa fiyatları hızlı bir yükseliş içine girdi. Proje alanı içinde kalan bölgelerde artış yüzde 100 düzeyine yaklaştı

Üçüncü Havalimanı'ndan doğan rant

Üçüncü Havalimanı projesinin hayata geçirildiği bölgede arazi fiyatları ani bir sıçrama yaşadı. Proje çevresinde yer alan bölgelerde arazi fiyatları bir yıl içinde yüzde 40-50 düzeyinde artış gösterdi. Gayrimenkul İçin Strateji Platformu Başkan Yardımcısı Makbule Yönel Maya, proje içinde yer alan bölgelerdeki artışın yüzde 100 düzeyinde gerçekleştiğini söyledi. 

Arsa fiyatları sıçradı
Üçüncü Havalimanı ve civarında hayata geçirilmesi planlanan yeni şehir projesinin civar beldeleri Karaköy ve Durusu da arsa satışlarında patlamaya neden olduğunu belirten Maya, geçen yıla kıyasla yüzde 40-50'lik artışa dikkat çekti. Maya, proje içerisinde kalan beldelerdeki artışın da yüzde 100 düzeyine geldiğini belirterek:

"Proje öncesinde bölgedeki arsa fiyatları rutin bir artış gösteriyordu. Ancak son bir yılda yüzde 50 düzeyinde artış yaşandı. Maya, Baklalı, Boyalık ve Yassıören bölgeleri için 2 yıl önce metrekare başına 60 lira istenen tarla nitelikli gayrimenkuller bugün 200 bin lira civarında. Tayakadın ve Arnavutköy merkezde de arsa nitelikli parsel fiyatları bin 500 TL civarında." dedi.

Maya, bu artıştan dolayı satışlarda bir yaşanma olduğu buna karşın "azalmanın" da fiyatları aşağıya çekmeye yetmediğini vurguladı. 

Üçüncü Havalimanı'ndan doğan rant

Önem kazanacak bölgeler
Havaalanı proje alanı içerisinde yer alan Yeniköy mevkiinin 2 yıl önce metrekare başına 400-500 TL olan satış bedelinin bugün 700-800 TL'yi çıktığını belirten Maya Durusu Gölü çevresindeki bölgenin de havaalanına bitişik olduğunu söyledi. Maya değer kazanacak bölgeler arasına Silivri, Çatalca, Boyalık, Göktürk ve Zekeriyaköy'ü de dahil ederek:

"Bölgede havaalanı projesinin kesinleşmesinden sonra arsa fiyatlarında ciddi artışlar meydana gelse bile yatırım yapma konusunda riskli olarak görülüyor. Bölgedeki imarsız tarla vasıflı taşınmazlar için istenen satış fiyatlarının metrekaresi 2 yıl önce 150-200 lira iken günümüzde 300-400 liraya yükseldi. Fiyatlar geçen yıla oranla yüzde 50 artış gösterdi" dedi. .