Ülke dışına yapılan yatırımın yüzde 35'i ABD'ye

Ocak 2018 itibarıyla yabancıların Türkiye'ye yönelik yatırımı 10.8 milyar ABD doları seviyesine ulaştı. Türkiye'den dışarıya yönelik yatırımların büyük bir kısmı ise ABD'ye yapıldı

Ülke dışına yapılan yatırımın yüzde 35'i ABD'ye

Ocak 2018 itibarıyla Türkiye'ye yapılan doğrudan yabancı yatırım miktarı 10.8 ABD doları seviyesine ulaştı. Aynı dönem itibarıyla Türkiye'den yabancı ülkeler yapılan yatırım tutarı ise 2.8 ABD doları seviyesine ulaştı. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı tarafından yürütülen araştırma, Türkiye'den yurt dışına giden yatırımlar içinde en büyük payın yüzde 35.2 ile ABD'ye ait olduğunu gösterdi. 

Türk yatırımcının gözü Batı'da

TEPAV tarafından yayınlanan veriler Türkiyeli yatırımcıların uluslararası pazarlara yönelik yatırımlarında ABD'yi Hollanda, Malta, İsviçre ve Almanya gibi ülkelerin izlediğini gösterdi. Medya Takip Merkezi tarafından TEPAV verilerinden elde edilen bilgilere göre Türkiye'ye yapılan yabancı yatırımcılar içinde en önemli pay ise Hollandalılara ait. 

Türkiye'den en çok yatırım hangi ülkelere gidiyor?

- Amerika Birleşik Devletleri
- Hollanda
- Malta
- İsviçre
- Almanya

Türkiye'ye en çok hangi ülkeler yatırım yapıyor?

Türkiye'ye yönelik yurt dışı kaynaklı yatırım miktarlarında yüzde 16.6 oranındaki payla Hollanda'yı Katar, ABD, Azerbaycan ve İspanya gibi ülkeler izledi. Yatırım yapılan alanlara ilişkin incelemede ise ilk sırada madencilik, sonrasında ise taş ocakçılığı alanının geldiği görüldü. 

Türkiye'ye en çok yatırım yapan ülkeler?

- Hollanda
- Katar
- ABD
- Azerbaycan
- İspanya

Yabancıya konut satışında altın dönem

Yabancı ülkelerden gelen doğrudan yatırımların yönlendiği bir diğer önemli sektör ise gayrimenkul oldu. Hükümet tarafından yabancıların konut alımını destekleyen önlemlerin yürürlüğe girmesi ve paralelinde 2016 yılının olumsuz tablosunun aşılmasıyla birlikte, 2017 yılında da yabancıların 22 bin 234 adet konut alımı yaptığı görülmüştü. Bu rakam bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22.2 oranında artışa işaret etmişti. Yabancıların konut alımında ilk  sıralarda  yer alan kentler ise şöyle:

- İstanbul
- Antalya
- Bursa
-Yalova