Uluslararası kuruluştan konut sektörüne sürdürülebilirlik uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye konut piyasasındaki fiyat artışının sürdürülebilir olmadığı yorumunu yaptı

Uluslararası kuruluştan konut sektörüne sürdürülebilirlik uyarısı

Kredi derecelendirme alanında tüm dünyaca tanınan Moody's Türkiye'de uygulanmakta olan konut kredilerini "en güvenilir" kredi tiplerinden biri olarak niteledi. Bu yoruma karşın piyasadaki konut fiyat artışını "sürdürülebilirlik" yönünden olumsuz olarak niteleyen Moody's, piyasa dinamikleri ve yasal önlemler ile birlikte konut piyasasında kaynaklanabilecek olasi bir ekonomik yavaşlamanın da engelleneceği görüşüne yer verdi. 

ABD'de konut başlangıçları hakkındaki son veriler için tıklayın...

Konut fiyatları daha fazla yükselemez
Moody's tarafından hazırlanan bir rapor, Türkiye konut piyasasını ve fiyat artışı eğilimini mercek altına aldı. Raporda görüşlerine yer verilen Moody's Kıdemli Başkan Yardımcısı Jose de Leon, bu riske karşın uygun politikalarla ılımlı bir düşüş politikasının uygulanabileceğine vurgu yaptı. Türkiye'deki konut fiyat artışının "uzun süre devam etmesini olanaksız" olarak niteleyen Leon:

"Konut fiyatlarındaki istikrarlı düşüş ya da gerileme bankaların sağlıklı kredi verme alışkanlıklarının yanı sıra makro ekonomik ihtiyati tedbirler ile yumuşak bir geçişe olanak sağlayabilir düşüncesindeyiz..." dedi. 

Uluslararası kuruluştan konut sektörüne sürdürülebilirlik uyarısı

Moody's'ten Türk Tipi kredilendirmeye güvenilir not
Kredi derecelendirme alanında tüm dünyaca tanınan Moody's Türkiye'de uygulanmakta olan konut kredilerini "en güvenilir" kredi tiplerinden biri olarak niteledi. Kuruluşa göre, söz konusu kredilere dayanan "varlık teminatlı menkul kıymet ihracatları" yükselme eğilimi taşıyor.

Türkiye krize ABD ve İspanya'dan daha uzak
Diğer taraftan nüfus hareketliliği ve konut kredilerinin toplam krediler içindeki payının düşüklüğüne de vurgu yapan Moody's raporu, Türkiye'nin, konut fiyatlarından kaynaklanabilecek bir kriz olasılığına, ABD ya da İspanya'dakinden daha uzak bir noktada bulunduğuna dikkat çekti