Uluslararası yatırımcının gözü Türkiye'de

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, MIPIM'de gazetecilerine sorularını yanıtladı. Turan, Türkiye'nin uluslararası yatırımcı açısından önemini koruduğunu söyledi.

Uluslararası yatırımcının gözü Türkiye'de

Haber: Deniz Hacaloğlu

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, MIPIM'de sergilenen Türk projelerini ziyaret etti. Murat Kurum ve Mehmet Ergün Turan, İstanbul Finans Merkezi maketini inceledikten sonra gazetecilerine sorularını yanıtladı ve MIPIM'in Türkiye gayrimenkul sektörü açısından önemine dikkat çekti.

Satış değil, tanıtım ve prestij platformu
MIPIM'in Türkiye ve projeleri açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, bu uluslararası buluşma platformunun "bir satış" değil, şehirlerin ve projelerin tanıtımını amaçladığını söyledi. Turan TOKİ'nin MIPIM Fuarı'na çok önemli bir paydaş olarak katılım gösterdiğini vurgulayarak:

"Türkiye, Avrupalı yatırımcı için önemini korumayı sürdürüyor. Başta 3. Havalimanı olmak üzere MIPIM'de çok önemli projelerimizi sergiliyoruz. Burada yalnızca gayrimenkul firmalarımız değil, mimarlarımız da bulunuyor. Gelecek yıllarda çok daha geniş ölçekli katılımları bekliyoruz..." ifadelerini kullandı.

 

Uluslararası yatırımcının gözü Türkiye'de

 

Murat Kurum: "Yabancıların Anadolu'ya ilgisi büyüyor"
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum da, firmanın Anadolu'ya yayılma stratejisinin yabancıların gösterdiği ilgiye paralel olarak geliştiğini belirtti. Açıklamasında İstanbul Finans Merkezi'nin 2018 yılı sonu itibarıyla kısmen biteceğini ve 2020 yılına dek de etap etap tamamlanacağını aktaran Kurum:

 

Uluslararası yatırımcının gözü Türkiye'de

 

"Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak geçen yıl yabancıya yüzde 20 düzeyinde satış gerçekleştirdik. Sektörümüzü ayakta tutan en önemli bileşen de buydu. Ocak ayında da yine yüzde 10-15 düzeyinde satışa imza attık. Türkiye büyüyor; inşaat sektörü de paralel olarak büyümek zorunda..." ifadelerini kullandı.